Сърбящи и парещи очи, леко зачервяване, усещането за песъчинка под клепача – тези оплаквания карат мнозина да отидат на преглед при очен лекар. А диагнозата, която най-често получават, е Синдром на сухото око или просто „сухо око“.

Това звучи банално, но зад простото описание се крият различни причини – от твърде честото използване на компютри и смарт телефони до тежко заболяване.

Синдромът на сухото око е хронично и обикновено прогресивно състояние, обясняват офталмолозите. 

Ето защо ако не се предприеме своевременно лечение, съществува повишен риск от ерозии и инфекции на роговицата.

Какви са причините?

„Принципно може да има две форми на сухота в очите“, обяснява проф. Герд Геерлинг, директор на Университетската болница по очни болести в Дюселдорф.

Първият случай е свързан с наличието на твърде оскъдно количество слъзна течност в окото. Докато вторият – слъзната течност се изпарява твърде бързо.

По-често се появява вторият вариант. Това се случва тогава, когато жлезите в окото не функционират правилно. Окото често сълзи, а това дразни хората, защото на пръв поглед това не се връзва с идеята за т.нар. „сухо око“.

Има много фактори, които играят важна роля в този процес. Например в англоезичния свят това състояние е известно още като Office Eye (офис око), защото от сълзящи, парещи и сърбящи очи страдат голяма част от хората, чиято работа е свързана с компютър. Среща се и при служители, работещи в климатизирани помещения или в такива, в които се вдига прах.

„В допълнение към всичко това се смята, че има и някои чисто физически фактори за изсъхването на окото – като липсата на мъжки полови хормони, наличието на заболявания като ревматизъм, диабет или розацея, както и локална инфекция“, обяснява още проф. Герд Геерлинг.

Какви са опасностите?

Възможните симптоми са много – от сърбеж и зачервяване през парене до усещането за чуждо тяло и чувствителност към светлин. „В допълнение човек може да се оплаче от леко замъглено зрение“, пояснява проф. Герд Геерлинг.

От думите му става ясно, че в повечето случаи „сухото око“ не е опасно. Много рядко очната повърхност е толкова силно повреден, че да се стигне до слепота. Заболяването обаче е неприятно.

Снимка: iStock

„Въпреки това не бива да се изключва нито една дреболия. Сухото око например би могло да се свърже с автоимунно заболяване. Ето защо не бива с такава лекота да пренебрегваме това състояние“, коментира темата д-р Елизабет Месмер от Университетската очна болница в Мюнхен.

Какво е лечението?

Лечението зависи от причината и тежестта на симптомите. При лека симптоматика добра работа вършат капките за очи, твърдят българските офталмолози и допълват, че те се продават без рецепта в аптеките.

Ако симптомите обаче се влошат и станат перманентни, трябва да се отиде на очен лекар и да се провери дали не става дума за по-сериозен проблем.

В зависимост от тежестта на заболяването лекарите предполагат различни мерки. „Лечението на сухото око е дългосрочно и изисква комбинирана терапия – освен капки, се препоръчват компреси върху клепачите. Може да се наложи предписването на противовъзпалителни лекарства. А в най-тежките случаи – дори лека хирургична интервенция“, пояснява и д-р Елизабет Месмер.

Снимка: iStock

Как да се предпазим?

За да се предотврати сухота в очите, човек трябва да спазва някои правила за работа в офиса, както и да се подобри хранителния режим.

„Препоръчвам на пациентите си да ядат повече плодове и зеленчуци, да пият много течности, да не пушат, по-често да стават от компютъра и да излизат на свеж въздух“, обяснява проф. Георг Екерт, говорител на Професионалната асоциация на офталмолозите в Германия (BVA).

„Колкото по-малко седим пред компютъра, толкова по-късно ще стигнем до това състояние. Стресът за очите е голям и трябва да се стараем да го намалим“, допълва проф. Герд Геерлинг.