За първи път учени успяха да преработят пластмасови бутилки във ванилов аромат, съобщава „Гардиън“. Експериментът показва, че е възможно от пластмасовите отпадъци да се произвеждат важни химически съединения, които да се използват отново.

Пластмасовите бутилки губят около 95% от стойността на материала си само след едно използване. Те са и един от най-замърсяващите продукти.

Ванилинът, който учените са успели да добият с помощта на генетично модифицирани бактерии, е изключително важен за световната хранителна промишленост, както и за козметиката.

През 2018 г. глобалното търсене на ванилинът е било за 37 000 тона – много повече, отколкото може да се добие от истинската ванилия. Около 85% от ванилинът, който се ползва в индустрията, се произвеждат от химикали, останали след горивната индустрия.

По света всяка минута се продават около 1 милион пластмасови бутилки. От тях едва 14% се рециклират. До този момент не можеха да се преработват само в текстилни влакна за дрехи или килими.

Проучването за новия експеримент е публикувано в журнала „Зелена химия“. За необичайният метод на рециклиране са използвани генномодифицирани бактерии ешерихия коли.

При проведените експерименти е установено, че бактериите успешно преработват 79% от пластмасата във ванилин. Сега предстои бактериите да бъдат допълнително модифицирани така, че да се увеличи потенциалния им обхват на преработване.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement