Постоянният оптимизъм е една наистина уникална човешка характеристика. Имаме навика да вярваме, че нещата изглеждат по-добре, отколкото са в действителност.
Често смятаме, че отрицателните последици няма да ни застигнат, въпреки че непрекъснато ни връхлитат някакви проблеми.
Логично е хората да променят тези свои очаквания, когато се сблъскат със суровата действителност, но те въпреки това не го правят. И за това е виновен мозъкът, пише сайтът „Обекти”.
От доста време насам учените се опитват да открият психологическата причина за нерационалния ни оптимизъм, тъй като нагласа от типа „Не може да се случи на мен” и „Тази година нещата ще се оправят” всъщност са по-скоро вредни, отколкото полезни.
Екип от Англия и Германия успява, да разгадае мистерията.
Учените раздали на участниците в проучването списък с 80 негативни ситуации в живота, включително заболяване от Алцхаймер, уволнение, изневяра и т.н. Всеки един от тях трябвало да определи, каква е вероятността това да се случи и на него.
Впоследствие им съобщили, какъв е наистина реалният шанс да изпитат подобно неприятна ситуация и ги подканили отново да определят вероятността това да им се случи.
Междувременно учените наблюдавали внимателно мозъчната им дейност. Хората, които научавали, че вероятността това да се случи и на тях е по-малка отколкото са си мислили някога, са по-склонни да променят своята оценка. От друга страна, когато нещата са по-лоши от очакваното, участниците продължавали да дават първоначалните си по-оптимистичен отговори.
Учените се запитали, какво точно се случва в мозъка? Когато нещата са по-добри от очакваното, дейността в предния кортекс се увеличава няколкократно. Когато са по-зле обаче, тя е много по-слаба.
„Откритията ни показват, че човешката склонност към оптимизъм се увеличава допълнително от невъзможността на мозъка да кодира грешките в оценки, когато сме изправени пред песимистични новини“, пишат авторите на изследването в изданието Nature Neuroscience.