Парализиран мъж проходи отново благодарение на ново устройство, което свързва мозъка с гръбначния стълб, „заобикаляйки“ нараняването, което е получил преди 12 години. За това разказва агенция Ройтерс.

„Аз съм Герт-Ян Оскам. Преди дванадесет години претърпях инцидент и получих травма на гръбначния мозък. Вече не мога да движа краката си“, разказва той. Инцидент при колоездене през 2011 г. оставя Герт-Ян Оскам, който сега е на 40 години, с напълно парализирани крака и частично неподвижни ръце след увреждане на гръбначния мозък в областта на врата.

Любопитното в случая е, че младият мъж днес отново е на крака - ходи с помощта на патерици и на т.нар. „цифров мост“ между мозъка и нервите под нараняването.

„В рамките на пет до десет минути можех отново да контролирам бедрата си, сякаш мозъчният имплант улавя това, което правех с краката си преди травмата. Това беше най-добрият резултат, който можеше да се постигне“, казва още Оскам. Когато той реши да ходи, електродите в мозъка му предават съобщението до електродите в гръбначния му мозък, стимулирайки гръбначния стълб.

Герт-Ян Оскам участва в клинични изпитване през 2018 г., които показват, че с интензивно обучение технологията за стимулиране на гръбначния стълб с електрически импулси може да помогне на хората с увреждания на гръбначния мозък да ходят отново. Сега неговият гръбначен имплант е свързан с два импланта с форма на диск, вмъкнати в черепа му, така че две решетки от 64 електрода се простират върху мембраната, покриваща мозъка.

Сега, когато Оскам реши да направи крачка, черепните импланти откриват електрическа активност в кората на главния мозък и ги предават към невроните в гръбначния мозък. В този процес участва и малък компютър, който декодира и препредава сигналите.

„За да ходи човек, мозъкът трябва да изпрати команда до областта на гръбначния мозък, отговорна за контрола на движението. Когато имаме нараняване на гръбначния мозък, тази комуникация е прекъсната“, обяснява проф. Грегоар Куртин, невролог в Швейцарския федерален институт по технологии в Лозана.

Той допълва, че идеята на екипа от учени е била да възстанови тази комуникация с помощта на дигитален мост - електронна комуникация между мозъка и онази област на гръбначния мозък, която все още е непокътната от травмата и може да контролира движението на краката.

Екипът вярва, че новото устройство може да доведе до по-нататъшно възстановяване на нервните клетки, които не са били напълно прекъснати по време на травмата. Основание за това им дава факта, че Герт-Ян Оскам вече може да ходи на кратки разстояния без устройството, ако използва патерици.

Екипът на проф. Кортин в момента набира трима доброволци с проблеми в горните крайници, за да види дали подобно устройство може да възстанови и движението на ръцете.