Човешките действия в посока на опазване на озоновия слой на Земята дават резултат и той може да се възстанови само за няколко десетилетия, съобщиха от ООН.

През 1987 г. беше подписано споразумение за ограничаване на потенциално опасни за озона химикали. Работата в тази посока вече дава резултат, посочват експерти.

Какъв е проблемът с озоновия слой?

Озоновият слой на Земята е тънка обвивка от атмосферата, която поема по-голямата част от ултравиолетовата радиация, която достига до нас от Слънцето. Когато неговата дебелина намалее, това позволява на тези опасни лъчи да достигат до повърхността на планетата.

Ултравиолетовите лъчи могат да повредят нашето ДНК, да причинят изгаряне на кожата и рак.

Озоновият слой започва да намалява през 70-те години на миналия век. Тогава е установено, че хлорофлуорокарбоните, използвани масово във флакони, изолация за сгради и направата на климатици, са директно отговорни за „изяждането“ на предпазната бариера на планетата ни.

През 1985 г. учени откриват огромна дупка в озоновия слой. Само две години по-късно е подписан т.нар. Монреалски протокол – 46 държави се споразумяват да спрат използването на тези химикали. Сделката по-късно се превръща в първия договор, ратифициран от ООН и в момента 99% от всички забранени химикали са спрени от производство.

Каква е ситуацията сега?

Дупката в озоновия слой над Антарктика продължава да расте до 2000 г., след което започва леко подобрение на данните.

Сега новите изследвания посочват, че ако политиките от Монреалския протокол се спазват, то озоновият слой ще се възстанови до стойностите си от преди 1980 г.

През 2066 г. дупката над Антарктика ще се е затворила, през 2045 г. ще се възстанови озонът над Арктика, а след около 2 десетилетия – навсякъде другаде по планетата.