Нови поразителни изображения от скорошна експедиция до останките на „Титаник“ показват разрушаването на носа на емблематичния кораб, както и откриването на бронзова статуя, за която се предполагаше, че е изгубена завинаги.

Снимка: RSM Titanic, Inc.

Статуята „Диана Версайска“, която не е виждана от десетилетия, е открита по време на първата от години спасителна експедиция до мястото на най-известното корабокрушение в историята.

Екипът прекарва 20 дни на мястото и се завръща в Провидънс, Роуд Айлънд, на 9 август. Те заснемат изображения с ултра висока резолюция на потъналия през 1912 г. кораб.

Снимките разкриват, че част от парапета на емблематичния нос се е срутил. Той е открит по време на серия от гмуркания с подводни роботи, пише Си Би Ес.

„Носът на „Титаник“ е емблематичен. Той е призрачен образ, който се издига от морското дъно като свидетелство за неговата сила и непокорство. На някогашния чудодейно непокътнат парапет, обграждащ преддверието на носа, липсваше 15-метров участък от лявата страна“, съобщават от компанията на своя уебсайт.

Американската компания RMS Titanic Inc, базирана в Джорджия, е единствената, която притежава правата да извлича предмети от най-зивестното корабокрушение.

Тя завърши първото си пътуване от 2010 г. насам и публикува снимки от експедицията в понеделник. Кадрите показват мястото, което продължава да се променя повече от век по-късно.

Откритията от пътуването това лято „показват сладко-горчива смесица от опазване и загуба“, се казва в изявление на RMS Titanic.

 

Върхът на експедицията е откриването на бронзовата статуя „Диана Версайска“, която за последен път е видяна и фотографирана през 1986 г. от Робърт Балард, открил останките на „Титаник“ само година по-рано.

Бронзовата статуя с височина 2 метра е била изложена за пасажерите от първа класа, но когато корабът се е разцепил по време на потъването, салонът е бил отворен. Така години по-късно статуята е открита да лежи с лицето нагоре в утайката в полето на отломките.

„Откриването на статуята на Даяна беше вълнуващ момент, но ние сме натъжени от загубата на емблематичния парапет на носа и други доказателства за разпадането, което само засили нашия ангажимент за запазване на наследството на „Титаник“, казва директорът на колекциите на „Титаник“ Томасина Рей.

Снимка: Wikipedia Commons

Екипът също така напълно картографира останките от кораба и полето от отломки с оборудване, което ще подобри разбирането за мястото.

„Хората постоянно питат: „Докога „Титаник“ ще бъде там?“. Ние просто не знаем, но го наблюдаваме в реално време“, допълва тя.

Следващата стъпка е да се обработят данните, за да могат да бъдат споделени с научната общност и за да бъдат идентифицирани „исторически значими и рискови артефакти за безопасно възстановяване при бъдещи експедиции“, се казва в изявлението на компанията.

През годините RMS Titanic Inc. е извадила хиляди предмети от потъналия кораб, някои от които са изложени по целия свят. Екипът планира да се върне през следващата година, за да възстанови още предмети, както и да върне статуята на Диана.

Диана Версайска

Диана от Версай или Артемида, богинята на лова е мраморна статуя на римската богиня Диана (на гръцки: Артемида) с елен в малко по-голям размер. Понастоящем се намира в Музея на Лувъра в Париж.

Снимка: Wikipedia Commons

Статуята е известна още като Диана от Ефес. Тя е частично реставрирано римско копие (I или II в. сл. Хр.) на изгубен гръцки бронзов оригинал, приписван на Леохарес, ок. 325 г. пр. н. е.