Най-голямата и най-ярка Луна за годината ще може да се наблюдава в целия свят днес (30 август) и в четвъртък (31 август). Тя се нарича Синя Суперлуна, като последната е през 2009 г.
Явлението се случва, когато в годината има 13 пълнолуния вместо обичайните 12. Последната Синя Луна е била през август 2021 г, а следващата ще бъде през 2026 г.
Комбинацията от Синя Луна и Суперлуна обаче е много по-рядка и ще трябва да почакаме до 2037 г., за да я видим отново.
Наименованието на Луната обаче няма нищо общо с цвета, така че тя няма да бъде видяна в синьо. Явлението се нарича така, защото не попада в обичайната схема на наречените Луни.
LIVE: Blue supermoon rises over New Delhi, India https://t.co/aWxPIUfuLO
— Reuters (@Reuters) August 30, 2023
Пълнолунието обикновено настъпва веднъж месечно, което означава, че в една година има средно 12 пълнолуния. Но фазите на Луната всъщност се изпълняват за 29,5 дни, или 354 дни за 12 цикъла.
Това е по-малко от 365/366 дни в една календарна година, така че приблизително на всеки две години и половина се наблюдава 13-то пълнолуние. Смята се, че именно от тази рядкост може да произлиза фразата „веднъж на синя Луна“.
За да наблюдавате гледката, не е необходимо специално оборудване като телескоп - просто ще трябва да погледнете небето в южна посока. Луната ще се вижда по-ярка и по-голяма, а това се дължи на факта, че тя е в най-близката точка от своята орбита около Земята.