Космическата сонда на НАСА Parker Solar Probe се доближи на най-малкото разстояние от Слънцето, постигано досега. В продължение на няколко дни НАСА нямаше връзка със сондата, докато тя преминаваше покрай звездата.
Сондата е успяла в своята мисия да събере информация за това как точно функционира Слънцетo. Parker Solar Probe е издържала на изключително високи температури и екстремни нива на радиация. Сондата се е движила с 692 000 км/ч и е преминала през места, където температурата е достигала до 980 градуса по Целзий, посочват от НАСА.
Очаква се космическият кораб да изпрати подробни телеметрични данни за състоянието си на 1 януари.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Това близко изследване на Слънцето позволява на Parker Solar Probe да направи измервания, които помагат на учените да разберат по-добре как материалът в този регион се нагрява до милиони градуси, да проследи произхода на слънчевия вятър и да открие как енергийните частици се ускоряват до скорост, близка до скоростта на светлината.
Предишни близки преминавания помогнаха на учените да определят произхода на структурите в слънчевия вятър и да картографират външната граница на слънчевата атмосфера.
Parker Solar Probe излита още през 2018 година с целта да достигне до центъра на Слънчевата система. Космическата сонда вече обиколи Слънцето 21 пъти, като през цялото време се приближаваше.
Настоящото историческо доближаване до звездата е завело Parker Solar Probe на 6,1 милиона километра от повърхността на Слънцето. Това може да не звучи никак близо, но в перспектива всъщност е изключително постижение.
Сондата издържа на температури от 1400 градуса по Целзий и радиация, която би могла да разстрои бордовата електроника.
Тя беше защитена от щит от въглероден композит с дебелина 11,5 см, но тактиката на космическия апарат беше да влезе в горния слой на атмосферата на Слънцето - т.нар. Корона, и да излезе бързо.
„Никой обект, създаден от човека, не е минавал толкова близо до звезда, така че Parker наистина ще връща данни от неизследвана територия“, казва Ник Пинкин, оперативен мениджър на мисията Parker Solar Probe в APL.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK