Слънчевите месеци са идеално време за почивка и възстановяване, но това не трябва да става за сметка на кожата

Затова на дерматолозите непрекъснато им се налага да разясняват общоизвестни истини – като тази, че обвивката на тялото ни е от съществено значение за доброто здраве и нормалното функциониране на целия организъм.

„Единствената и най-добра защита срещу вредното лъчение на слънцето са слънцезащитните продукти. За тях говорим преди, по време на и след летния сезон. Тук е важно да се знае, че слънцезащитният продукт не издържа през целия ден – той трябва да се нанася пред няколко часа“, посочи д-р Радина Денкова в предаването „Тази събота“ по bTV.

Кожата е най-големият орган в човешкото тяло – представлява около 16-18% от общото тегло и заема приблизително 2 квадратни метра при възрастен човек. Близо 11% от водата в организма се съдържат в кожата, която изпълнява над 10 функции. Ето защо е толкова важно хората да знаят какво и как може да я увреди и да се погрижат това да не се случва.

Какво представляват?

Луничките представляват естествена защитна реакция на организма срещу ултравиолетовите лъчи. Често те са наследствени и се срещат най-вече при хората с рижави и руси коси, чиято кожа съдържа малко количество от защитния пигмент меланин. Техният брой и интензивността на окраската са различни при всеки индивид.

Различно е и отношението към тях. Някои ги приемат като елемент от своя чар, неразделна част от своя имидж, нещо, което ги прави привлекателни, оригинални и неповторими. За други те са истинско наказание, което изисква постоянно използване на продукти с висока степен на защита, специален грим и процедури в козметичен салон.

Наред със средствата за премахването или прикриването им, някои известни козметични марки предлагат и моливи за рисуване на лунички, така че не е зле тези, които искат веднъж завинаги да се отърват от малките слънчеви петънца, добре да си помислят преди да вземат решение.

В каква възраст се появяват?

Луничките се появяват обикновено в началото на пролетта във възрастта между 4 и 6 години, а също и по-късно – между 16 и 18 години. С течение на времето техният брой се увеличава, а според медицинската статистика, оцветяването им, което е от светложълто до тъмнокафяво, е най-интензивно в периода между 20 и 25-годишна възраст.

Когато възрастта надхвърли 25-30 години, те започват да избледняват, а с напредване на годините съвсем изчезват. Луничките съществуват постоянно, през есента и зимата обаче те стават по-бледи и незабележими, а през пролетно-летния период отново се открояват.

Снимка: iStock

Ситните тъмни петънца са резултат от нарушен пигментен обмен. Те са струпване на зрънцата на тъмнооцветяващия пигмент меланин, който се образува под въздействието на ултравиолетовите лъчи от тирозина – аминокиселина, влизаща в състава на болшинството белтъци.

Тези малки петънца са далечни родственици на загара, който се характеризира с равномерно разпределение на тирозина в клетките на кожата. За разлика от загара, те са островчета тирозин, самопроизволно превърнат в меланин. Разположението им обикновено е несиметрично, а понякога те се събират в групи на различни участъци от тялото.

Как да се предпазим?

За да се предпазите от появата на лунички, трябва да вземете мерки още през ранната пролет. На тези, които са склонни към засилена пигментация, се препоръчва колкото може по-малко да се излагат на слънце, да се защитават от действието му с очила, чадъри или шапки с широка периферия.

Преди излизане навън на лицето трябва да се нанесе крем със защитен фактор не по-малък от 15. Важно е да се знае, че действието на тези кремове започва едва след 10-15 минути. При необходимост ръцете също се покриват с тънък слой защитен крем и се напудрят.

Снимка: iStock

Препоръчва се също така в менюто да се включат продукти, богати на витамин С – като кисело зеле, ябълки, лимони, портокали, киви, касис, отвара от шипка и т.н. Ако витамините, които се получават с хранителните продукти, не са в достатъчно количество, може да се приемат във вид на таблетки в продължение на две-три седмици.

Дозировката на витамин С не бива да надхвърля повече от 0,5 грама, а на витамин РР – 0,01 грама три пъти на ден след ядене. Добре е да се направят общо два-три курса, като след всеки от тях се прави едноседмична почивка.

Първа помощ от аптеката

Днес широко използвани са фотозащитните кремове, съдържащи екстракт от кафе или какаово масло – вещества, които имат защитно действие спрямо ултравиолетовите лъчи. Появиха се и кремове с титанов диоксид, който отразява част от слънчевите лъчи. Въздействието на лъчите върху кожата може да бъде намалено и чрез използването на козметична пудра.

Третирането на луничките и пигментните петна трябва да започне с изясняване на причините за тяхната поява. Те обаче невинаги могат да се установят. Процедурите не трябва да се отлагат до времето, когато лицето вече е обсипано с лунички или петна. Най-добър резултат се постига, когато те започнат още преди слънчевите лъчи да са станали много активни и когато луничките току-що са започнали да се появяват.