Конфликт между бизнес партньори, в който изведнъж „с бутонките“ влизат институциите, за да разберем дружно как:
- (1) хем години наред държавата е била ощетявана от общия бизнес на скаралите се партньори (но така и не се казва защо това е било допускано)
- (2) хем попадналият на мерника на разследващите е жертва на гнусен комплот с участието на властта (с която до преди 10 дни е бил в, да кажем, прилични взаимоотношения)
Ето по този начин можем да опишем не един и два сюжета с политико-икономически и медиен привкус от последните години.
Обикновено нито (1), нито (2) е напълно вярно, но пък пушилката, която се вдига, е до небето – с всичките телевизионни излияния на засегнатите страни, прокурорски речи на политици и политически речи на прокурори. Крайният резултат най-често е дупка с голям диаметър в джоба на данъкоплатеца, но пък шоуто е гарантирано. Малко като лотарийна игра - шарено, интересно и, в общия случай, губиш пари от него.
Дали трусовете в хазартния бранш от последните дни/седмици/месеци са нещо такова, за момента няма как да знаем. Там, където фактите са по-неясни от местонахождението на Васил Божков, идват или спекулациите, или най-доброто оръжие срещу всяка публична истерия – хуморът и иронията.
Онлайн потребителите правят своя анализ на ситуацията чрез колажи и карикатури, споделяни от хиляди хора. Главни герои там са бизнесмени, но и политици и магистрати.
1. Късметче!
В повечето колажи присъства бизнесменът Васил Божков. Не липсват намеци, че той е бил в добри отношения с някои хора дълго, за да се превърне днес в тяхна мишена.
2. Съквартиранти
Не липсват и сравнения с друг богат българин, който изненадващо стана интересен на правосъдието. Цветан Василев остава в Белград, като твърди, че държавата и негови бизнес партньори са откраднали бизнеса му - теза, която в друг контекст сме чували и от други хора, които, също като него, са извън ЕС и нямат намерение да си идват у нас.
3. Литературен сюжет
Карикатуристът Чавдар Николов също намира паралел между съдбата на Васил Божков и Цветан Василев. Ако анализираме негови по-стари творби, вероятно книжното томче е в ръцете на шаржирана версия на Иван Гешев.
4. Ще го бъде (ли)
Тук Иван Гешев е по-разпознаваем. Дали препратката е само към "Хамлет", не е ясно. Шекспировият текст приключва с много трупове, важно е да напомним това.
5. Време е за нова лична карта
Появилият се в някои медии личен документ на Васил Божков и скорошната му дата на изтичане стана повод на някои по-паметливи да припомнят позаглъхналия скандал с търговията с български лични документи. След ареста на шефа на Държавната агенция за българите в чужбина от ВМРО специално и изрично се разграничиха от него.
6. И, все пак, къде е?
Захари Бахаров има изключително разнообразна кариера. За добро или лошо, актьорът е особено известен с две свои превъплъщения - на гангстер в сериала "Под прикритие" и на водещ в телевизионното шоу на "Национална лотария".
7. Добре, де, ама къде е, наистина?!
Каква е връзката между "Божков" и "скрития череп", авторът на колажа не обяснява.
8. Кой е следващият?
Не са малки очакванията държавните институции да бъдат също толкова безкомпромисни във всички случаи, които преплитат бизнес, политика и... футбол.
9. Голямата награда
Вчера прокуратурата обяви, че е възможно част от обявените за спечелили от частната лотария, да са само подставени лица. Това стана повод и за подобни закачки.
10. Торбичка?
Държавната комисия по хазарта е под шапката на Министерството на финансите. Не става напълно ясно кой е "клиентът" на тази картинка.
***
За да придобие по-сериозен характер този преглед на интернет самодейността, ще завършим с един кратък пасаж от „1984“ на Оруел – роман, който, естествено, няма нищо общо с реални личности, места и събития: „С внушителните си седмични награди, лотарията беше единственото обществено събитие, към което пролите се отнасяха сериозно. Нищо чудно тя да бе основният, ако не и единственият смисъл в живота за милиони проли. Това беше тяхното удоволствие, безразсъдство, тяхното успокоително средство и интелектуален подтик.
Ставаше ли дума за лотарията, дори полуграмотни хора проявяваха смайващи математически способности и феноменална памет. Цяла една мафия си изкарваше прехраната, като продаваше системи от числа, прогнози или просто амулети.
Уинстън нямаше нищо общо с лотарията, която се организираше от Министерството на изобилието, но знаеше (всъщност всички в партията знаеха), че до голяма степен наградите са въображаеми. Изплащаха се само малки суми, а спечелилите големите награди бяха измислени лица“.