Ужасът на войната може да бъде преживян от дистанцията на времето, но не защото с годините ефектът отслабва. Шест талантливи млади актриси пресъздават истории и образи от средата на 20-и век, и целия брутален и абсурдно-емоционален процес от събития, съпътстващи този ужас.

Спектакълът „Косвени щети“ в театър „Азарян“ е по истински разкази от Втората световна война, описани в книгата „Войната не е с лице на жена”. Неин автор е носителката на Нобелова награда за литература за 2015 г. – Светлана Алексиевич.

Тя се среща със стотици жени, за да ги върне към ада, в който гори всяка от тях – като санитарка, снайперистка, партизанка, кавалеристка, моряк, готвачка, хлебопекарка, сапьорка, пилот, пехотинка, шофьорка, танкистка, лекарка, свързочничка или просто перачака. И това завръщане филтрира мръсотията и неизбежната неприязън, за да им остави спомените, от които се учат и са успели да продължат напред.

Снимка: Даниел Димитров

Заглавието на българската сценична версия с режисьор Максима Боева е контрапункт на идеята за войната, но в пълна хармония с героините. Защото косвени щети от войната не може да има. Има обаче силни жени, които са минали през огъня на фронта, запазили са желанието за живот, съхранили са душите си и себе си като личности. И такива са героините на Алексиевич – намерили пресечнки точки между модата, любовта и войната, между бойното поле и дома, между грижата за близките и за абсолютно непознати хора.

Борбата да се справиш с тази криза е описана от Алексиевич: „Не ти се иска и е обидно да изчезнеш просто така. Небрежно. В движение. В теб има желание не само да разкажеш своето, но и да достигнеш тайната на живота. На самия себе си да отвърнеш на въпроса защо това се е случило с тебе“.

В това размирно време, когато женското начало е изгубено, но само на пръв поглед, образът на мъжа липсва. Той е представен като кукла, оставена в ръцете и под командите на уж по-слабия пол. Той е мечта, илюзия, спомен, фикция и тема на разговор. По-интересното е, че в този непрекъснато  променящ се образ, до бащата, брата, съпруга и войника, е поставено и детето.

Снимка: Мария Цветкова

Другата силна страна на „Косвени щети“ е хуморът, съвсем не неадекватен на обстоятелствата, но в състояние да задържи у зрителя усмивката, да прочисти мозъка от затлачвания и военни клишета, и да му осигури условия за чиста игра в контакта със сцената.

Мултифункционалната мобилна сценография в представлението е на Киряна Аврониева, а музиката – на Михаил Шишков-баща. Най-силните аплодисменти са за актрисите Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова и Никол Султанова.

За авторката

Светлана Алексиевич е родена на 31 май 1948 г. в украинския град Станислав. Израства в Беларус, от където е нейния баща. След като завърша училище, работи като репортер в няколко местни вестника и за кратко е в първото риболовно списание на Беларус, преди да стане кореспондент на литературното списание „Неман“ в столицата Минск.

Светлана Алексиевич

Алексиевич прави журналистическа кариера, пише повествования по интервюта със свидетелите на най-драматичните събития в СССР като Втората световна война, Съветско-Афганската война, падането на СССР и аварията в АЕЦ "Чернобил". След преследване от режима на Лукашенко, тя напуска Беларус през 2000 г. Получава закрила от международната мрежа International Cities of Refuge Network и през следващото десетилетие живее последователно в Париж, Гьотеборг и Берлин. През 2011 г. Алексиевич се връща да живее в Минск.

Книгите й са описвани като литературна хроника на емоционалната история на съветския и постсъветския човек. Най-известните ѝ творби са са „Войната няма женско лице“, „Последните свидетели (100 недетски разказа)“, „Цинковите момчета“, „Чернобилската молитва (хроника на бъдещето)“. През 2014 е номинирана, а през 2015 г. става носител на Нобеловата награда за литература.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement