Рокля от 1888 г. пази тайна – колекционерка закупила от антиквариат женска дреха с таен джоб, в който имало бележка с кодиран текст. Странната история разказва в. „Ню Йорк Таймс“.
Сара Ривърс Кофийлд обича да обикаля магазините и да търси добре запазени дрехи с история. Така тя забелязва копринена рокля в бронзов цвят с драпирана пола и метални копчета, която сякаш е излязла от шекспирова пиеса.
Сара е археолог по професия, но в свободното си време обича да обикаля антикварните магазини. Виждайки ценната си находка, тя веднага похарчила 100 долара, за да се сдобие с над 100-годишната рокля.
Жената била изключително изненадана, когато открила таен джоб в дрехата със загадъчна бележка. Част от съобщенията, написани на два смачкани полупрозрачни листа хартия, гласели: „Бисмарк пропуснете банка за доларови листове“ или „Пол Рамифи глинесто събитие фалшиво ново събитие“.
Сара била объркана. Дали това е упражнение по писане? Дали е някакъв списък? Или може би е някакъв код? „Какво по дяволите е това?“, написала тя в блога си, молейки хората да ѝ помогнат в декодирането на странните изречения.
Уейн Чан, който е анализатор на данни в университета на Манитоба, най-накрая разгадал случая. Бележката според него съдържа кодове, използвани за телеграфиране на прогнозата за времето в Съединените щати и Канада през 1888 г.
„Всяко съобщение започва с местоположението на метеорологичната станция, последвано от кодови думи за температура и налягане, точките на валежи и посоката на вятъра, както и кога ще залезе слънцето“, пише ученият.
Например изречението „Бисмарк пропуснете банка за доларови листове“ показва, че четенето е взето на станция Бисмарк, разположена в Дакота. „Пропускане“ се използва за температура на въздуха от 56 градуса по Фаренхайт и налягане от 0,08 инча живачен стълб. Думата „листа“ за точката на валежите, а „банка“ – за скорост на вятъра от 12 мили в час и ясен залез.
Старите карти помагат на Уейн Чан да разбере точната дата на тази прогноза за времето – 27 май 1888 г.
„За първи път данни за метеорологични събития са разпространявани бързо до различни точки в цялата страна. Така метеорологическите събития могат да бъдат съпоставени и анализирани. За да могат да се предават лесно обаче, данните е трябвало да бъдат съкратени по някакъв начин – като останалите телеграми по онова време“, добавя той.
Констатациите на Уейн Чан реабилитираха роклята, която преди това е била „набедена“ в шпионаж или незаконен хазарт. Други пък са предположили, че става дума за кодирано романтично писмо.
Американски криптолог пък наредил бележките от тайния джоб на копринената рокля сред „най-добрите 50 неразрешени криптирани съобщения“. „Това вероятно е един от най-сложните телеграфни кодове, които някога съм виждал“, категоричен е Уейн Чан.