Когато ти си струна в ръцете на добра сила. Когато инструментът е струна в твоите ръце. Когато тялото е струна. Тогава е лесно. Или поне изглежда лесно – да бъдеш жив в огъня. Да бъдеш Ара Маликян...

Дивак и дете, гений и хлапак, музикант и актьор, харизматик и дявол, който разголва душата ти само с думите си. Свиренето е вече друг свят и ниво, което само той може да преживее. И, правейки го на сцената, разбива представата за магията на музиката. Музиката е всичко и нищо. Всичко – защото влияе на целия набор от сетива, и нищо – защото можеш да я притежаваш само, докато я слушаш...

Софийската публика познава добре Ара Маликян и неговите подскоци до космоса, способността му да бъде виртуоз, дервиш и Чаплин на цигулката. Последно, през 2021 година, за два поредни дни, той успя да разтресе зала 1 на НДК четири пъти. И дори само името Royal Garagе Tour – феноменално съчетана абсурдна еклектика, дава представа какво точно се случи тогава на сцената.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ара се върна у нас отново, за да повтори своето чудо – но този път в Пловдив. На Античния театър. Няма по-подходящо място за този артист от аромата на старинност, камъните, небето, звездите и екзалтирана публика, която се наслаждава за първи път на необикновения контакт с него.

Сякаш, за да покаже, че насладата е взаимна, на свой ред той разголи душата, а след това и тялото си. И този стриптийз бе за душата, а не просто еуфория за очите. Бе лято в лятото. Стриптийз в стриптийза – като история в историята. А историите на Ара нямат край, като сега имаше и нови. От тях най-впечатляваща бе тази за двете му по-големи сестри.

Всяка от тях поискала да й посвети композиция, той обаче направил нещо общо за двете си каки и те му се обидили смъртно. Заклели го никога да не свири това парче пред публика. Затова Ара учтиво помоли никой да не прави видео –  за да си няма неприятности... По време на това изпълнение нямаше вдигнат нито един телефон...

Комплиментите на госта към Пловдив продължиха със заявлението, че иска да емигрира в този град, е една от творбите в програмата бе обявена като „Пловдивска рапсодия“.

Вечерта беше огласена и от посветените на сина му композиции El Vals de Kairo, Calamar Robotico и Ay Tikar Tykar – до Шопен и „малко“ Вивалди, през Life on Mars на Дейвид Бауи, Misirlou по Тарантино и Lullaby – в памет на хората, загубили живота си по време на пандемията. Прозвуча и Cosquillas a un Mimo от най-новия му албум Ara (2021).

За него

Ара Маликян е ливанец, роден на 14 септември 1968 година в Бейрут, с испанско гражданство и арменски корени. За първи път хваща цигулка 3-годишен, на 12 изнася първия си концерт, на 15 вече учи музика в Хановер със специална стипендия от германското правителство. Концертирал е във всички световноизвестни театри, в над 40 държави. Талантът му го отвежда до върховете на класическата музика в ролята си на концерт-майстор в Кралския симфоничен оркестър на Мадрид.

От съвсем млад експериментира с жанровете и намира вдъхновение в музика от различни култури – арабска, еврейска, клезмер, циганска, арженстинско танго и испанско фламенко. Професионалният му път го среща с прочути музиканти като испанския акустичен китарист Хосе Луис Монтон, ливанската певица Фейруз (бащата на Ара е свирил години наред с нея в Бейрут), фламенко танцьорите Хоакин Кортес и Белен Мая, формацията „Нуево Танго“ и джаз пианиста Хорацио Икасто. Казва, че познава българския фолклор от Теодосий Спасов. Свирил е на една сцена с Васко Василев, с когото ги свързва силно приятелство още от студентските години, прекарани заедно в Лондон. 

Носител е на всички призове от най-престижните конкурси като „Николо Паганини“ в Геноа, „Феликс Менделсон“ в Германия, „Пабло Сарасате“, а през 2015 г. е номиниран е за латино „Грами“. Педро Алмодовар го кани да запише музиката за два от филмите си – „Говори с нея” и „Лошо възпитание”, а Карлос Саура го снима в „Хота: Отвъд фламенкото“.