Спецпрокуратурата, ГДБОП и НАП са извършили операция срещу престъпна група за данъчни измами, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
Претърсени са адреси в Пловдив, Благоевград, Лом и София. Разследва се дейността на търговските дружества "Агромах" ЕООД и "Пътища Пловдив" АД, двете с основен предмет на дейност строителство. Тези две дружества са регистрирали няколко свои дъщерни дружества, които участват като техни подизпълнители при изграждане на строителни обекти.
Дружествата от групата на "Агромах" ЕООД и дружествата от групата на "Пътища Пловдив груп" АД ползват доставки от дружества, наречени "Буфери" - "Кей пласт" ЕООД и "Кей транс гео" ЕООД. Чрез тези буферни дружества се осигурява документален поток, регулиращ задълженията за внасяне на ДДС на дружествата от строителните групи.
По този начин се намалява дължимият от тях към държавния бюджет ДДС за внасяне, посочват от прокуратурата.
От своя страна буферните дружества ползват документален поток от друга група дружества с характеристиката на "липсващи търговски" - регистрирани на лица с нисък социален статус, с цел функциониране на създадената схема на данъчна измама.
С ползваното данъчно предимство от страна на големите строителни фирми, щетата за фиска за една година и половина е 14 млн. лева избегнат за внасяне ДДС, добавят от прокуратурата.
При претърсванията в Лом са открити златни накити на стойност около 500 000 лв. При извършване на процесуално-следствените действия в базата на "Агромах" ЕООД в района на Благоевград, служителка от дружеството се е опитала да изнесе в сак сумата от около 1 000 000 евро, посочват от прокуратурата.
От фирмата обаче отрекоха, че има задържана жена със сак с пари в него.
Продължават действията по разследването, като предстоят разпити на свидетели, изискване на документи и назначаване на експертизи.
Парите, иззети от касата на фирмата, били оборотни, твърди управителят й, а обискът - мокра поръчка без никакви доказателства.
„Този, който покаже този документ, аз лично ще му дам премия 100 000 лева, този, който ми покаже документ, че ние дължим на държавата 14 милиона. Аз лично още в понеделник ще изпратя моите 3000 души в ГДБОП да им дадат заплати, това ще направя, не можеш да маскариш хора и фирма, без да имаш доказателства, без да имаш документи”, категоричен беше Методи Бачев, управител на „Агромах" ЕООД.
Бачев показва документи за платени данъци и твърди, че няма и лев задължения към държавата. А фирмите, през които минавали документите, били законно регистрирани и законно действащи и не служели за укриване на данъци и печалби.
„Единственото нещо, за което се притеснявам е, че тази нощ някой няма да спи добре, защото прокуратурата се провали в изпълнението на поръчката му. Аз ще легна и ще си заспя като къпан”, категоричен беше той.