Все повече жертви на трафик са идентифицирани и свидетелстват пред съда, показват данните на Националната комисия за борба с трафика на хора, изнесени днес от нейни експерти. Известните жертви за първите шест месеца на тази година са близо 340. За цялата минала година те са били 541.
Оформя се обаче тенденция след като успеят да се откъснат от схемата момичетата да стават жертва на домашно насилие.
Колко обаче са жертвите никой не може да каже, докато всеки един случай не бъде разкрит, коментират експертите от комисията.
Често профилът на такива момичета е свързан с насилие още в детските години, когато са унижавани. Още като деца те са били неглижирани и изоставяни или изнасилвани, коментира управителят на приют за временно настаняване на жертвите на трафика във Варна Анна Николова.
Постъпилите в приюта жени с деца, са от семейства, преживели домашно насилие, които преди това са били жертви на трафик на хора.
За разлика от трафика на хора обаче домашното насилие е по-лесно преодолимо, разказа Николова.
Нужни са време и компромиси, за да може да се овладее импулсивността на момичетата и те да не избягат от центъра за временно настаняване. Там те остават с прокурорско постановление, особено ако са свидетели по дело. Стоят до края на съдебния процес.
За други престоят е само месеци, докато се намери защитено жилище. Това са основно случаи за лица с ментални увреждания, обяснява специалистът.
Има две категории жертви - които масово разказват историите си и това ги прави уязвими и тези, които казват, че са жертва на домашно насилие. Така обясняват травмите си и това, че са настанени в защитен дом или приют, разказа още Анна Николова.