Тя е израснала в семейство на шампиони. Сестра й Християна Тодорова е едно от "златните момичета" на България, но за себе си тя избира да бъде част от корпоративния свят.

Иновациите и технологиите я привличат от дете, а баща й, който винаги е бил ориентиран към бизнеса, има ключова роля тя да тръгне по пътя на инвестициите.

Снимка: Евгений Милов

В „Жените на България“ ви срещам с Александра Тодорова, която е посветила себе си на създаването и развитието на едно по-осъзнато предприемаческо общество.

Прави го с активната си роля в българския фонд Vitosha Venture Partners, където заема позицията на маркетинг и комуникационен мениджър на компанията.

Александра е родена в Канада, където е прекарала значителна част от детството си, но съзнателните й години минават в България. Тя има две сестри, с които е изключително близка, а родителите й винаги са имали план за тях – в какво да ги подкрепят и поощравят.

„Нямах типичното детство, което е забавно и минава в игри – винаги бяхме ангажирани с различни занимания, което ни е лишило от емоционални моменти, но със сигурност ни е направило по-мотивирани“, споделя Александра.

Казва, че успехите са последвани от лишения и родителите й са я възпитали, че нищо не идва наготово и за да постигаме целите си, трябва да се борим. За да реализира мечтата си и да бъде в света на бизнеса, тя учи маркетинг и комуникации към University of Westimnster в Лондон.

„Градът не ми беше особено любим, затова записах магистратура в Рим“, разказва Александра, която въпреки живота и опита в Канада, Великобритания и Италия, се прибира в България.

 „Това е моят дом. Аз съм едно гордо българче, което знаеше, че ще се върне, за да допринесе за по-доброто бъдеще тук“, казва тя.

Снимка: Евгений Милов

Александра в света на инвестициите

Може би се замисляте как сестрата на едно от "златните ни момичета" не се занимава със спорт, а се развива в корпорация. Всъщност, Александра ни сподели, че като дете е тренирала професионално тенис, но на 15-годишна възраст се отказва заради физически травми.

„Взех онова, от което се нуждаех – дисциплина, силен дух, след което се фокусирах върху образованието си, което беше ключово за мен“, казва младата мениджърка.

Вярва, че освен знания и умения е имала и доза късмет, попадайки в индустрия, доминирана от мъже, но се чувства все по-уверено в нея.

Снимка: Евгений Милов

„Не съм и допускала, че ще работя в офис, че ще комуникирам с десетки компании и че това ще ми харесва. В началото може би бях единственият PR експерт, който се притесняваше да ходи по събития, но всяко нещо се променя“, споделя Александра.

За хората извън тази средапредставете си, че някой има страхотна бизнес идея или открива решение на проблем, но няма финансов ресурс, за да реализира бизнес плана си, то тогава въпросната стартираща компания може да се обърне към фонда, да потърси подкрепа и ако компанията прецени, че стартъпът има потенциал за бърз растеж, да подпомогне идеята.

„Ролята ми, като част от компанията, е да бъда на първия ред на сцената на иновациите“, пояснява Александра.

Притегателната сила към бизнеса

 „Динамиката не може да ми омръзне“, категорична е тя, а интересът към новото, различното, я подтиква да се развива в индустрията. Знае, че принадлежи към инвестиционният свят, въпреки че през годините е усещала и предубеждения заради пола си.

 „Отне ми време, за да разбера, че тези предразсъдъци идват от несигурност. В момента, в който спрях да се опитвам да се доказвам на хора, които нямат никаква роля в моя живот, успях да отприщя по-голямата сила в себе си“, споделя Александра.

Снимка: Евгений Милов

Наблюденията й върху предприемаческата среда в България, и по-конкретно върху стартъпите, създавани от жени, са й показали, че е изключително предизвикателство да бъдеш жена в бизнеса, но успешните примери стават все повече.

„Погрешни са разбиранията, че жените владеем трудно баланса между личното и професионалното“, категорична е тя, която развива своя бизнес нюх, при това във фонд за рисков капитал, но пък измерва успехите и щастието в отношенията си с хората.