1 USD
1.82056 BGN
Петрол
Bitcoin
$61,867.8

В капана на социалните мрежи - как да надхитрим алгоритмите (ВИДЕО)

В капана на социалните мрежи - как да надхитрим алгоритмите (ВИДЕО)

Търсим онлайн онова, което ни липсва в живота, казва Георги Малчев в Бизнес Видео Подкаст

"Земята по-продължително от всички книги ни учи да познаем себе си. Защото тя ни се съпротивлява. Човек открива себе си, когато премери сили с някое препятствие." 
 

Така започва книгата "Земя на хората" на любимия френски писател Антоан дьо Сент-Екзюпери. Изданието е оставило следа у много от нас, които сме чели историята, а още по-трайно е белязало пътя на Георги Малчев, който е специален гост на Бизнес Видео Подкаст 

Снимка: Георги Малчев, личен архив

Той е управляващ партньор в агенцията за интегриран дигитален маркетинг Xplora, управител е на Xplora Academy, преподава в три университета, водещ е на подкаст, има личен блог, в който споделя мисли, но и знания, лектор е в множество програми, освен това е предприемач, мотиватор и родител на две прекрасни момчета.  

Не бива да пропускаме и активните му участия в благотворителни каузи и доброволчество, защото винаги се стреми да направи нещо за другите. Следва принципа да бъде за пример и затова можем да го видим да носи по 20-литрови туби в горещините, да полива растенията в кварталната градина или в офиса, да събира фасове от детски и фитнес площадки, да прави коледни играчки и да надписва картички за хора от домове за възрастни в България, а също и да се грижи за тях като част от инициативата "Предай нататък"

Георги има над 25-годишен опит в "промяната на хората в добра и желаната от тях посока” чрез опит в бизнес развитието, маркетинга и рекламата, развитието на екипи и менторинг.

Затова и реших да го поканя и да разкаже на аудиторията на Бизнес Видео Подкаст как маркетингът може да трансформира, как се изграждат добрите навици и какво значи да бъдеш пример за хората около себе си. Именно тази съвкупност от цели е надделяла при избора на Георги да тръгне по пътя на маркетинга. 

Логично, питам го как успява да бъде толкова деен и инициативен, а той ми отговаря убедително, че когато нещо е важно за нас, винаги ще намерим време.  

Колкото до него - денят му започва рано и с ясни намерения. Отива в офиса преди всички останали, прави си кафе, през това време си пуска подкаст, като се надявам, че вече ще слуша и нашия редовно, изхвърля боклука, прави планове за деня и знае, че дали ще успее, или не, зависи изцяло от него.  

"Идеята е да бъдем последователни в дадено намерение, а за баланса ми помагат изграждането на навиците и определяне на идентичността", споделя Георги и допълва, че ние сме изтъкани от навици, но не бива да си задаваме сложни цели от самото начало. Никой не знае коя е неговата суперсила, но може да я открие. 

"Трябва да знаеш какво те води в действията ти - тогава става по-лесно да бъдеш за пример на околните. В моя случай това е отговорността", казва той.  

Мислите си, че има твърде много блогове, книги и експерти, които ни казват какво да правим, за да променим нагласата на някого, но замисляме ли се за отговорността, която носим?  

"Не е редно да подвеждаме хората, а да знаем коя е посоката, в която се поели, и да ги насочваме правилно. Да бъдем полезни за тях, но и за компанията или организацията, от която сме част", казва Малчев.

Идеята за отговорността е в основата, включително и в маркетинга. Замислям се за ежедневната битка, която се води за поведението ни, а днес тя се случва и в дигиталното пространство с друг тип инструменти. В нея участват активно социалните мрежи, присъствието ни в тях, скролването, лайковете, които даваме и сигналите, които изпращаме към алгоритмите.  

"Мрежите се опитват да бъдат неустоими за нас и да ни увличат - те създават дигитална версия на физическия свят, а алгоритъмът е обучен от нас и интересите ни", обяснява Георги и допълва, че все още не сме осъзнали, например, че платформи като LinkedIn и Instagram са т. нар. "супер Аз" или "супер его" мрежи, където потребителите пък ни показват и разказват най-добрата и красивата си версия.  

 

“Ако прекарваме по 2-3 часа в социалната мрежа, проблемът не е в мрежата - явно на нас ни липсва нещо в реалния свят, което търсим във виртуалния", категоричен е експертът.  

Затова и ни отправя предизвикателството - да обучим алгоритмите на нещо, което е важно и полезно за нас - какви видеа да гледаме, например, от какво бихме се вдъхновили, да му зададем нови и смислени сигнали. Да опитаме поне за 10 дни!  

Колкото до тенденциите в маркетинга - ние сме именно в ерата на алгоритмите. Има обаче няколко принципа, които едва ли биха се променили - маркетингът ще става все по-гъвкав, ще се базира на прогнози, на данни и ще се отличава с подсилено взаимодействие, което ще позволява на компаниите да персонализират по-лесно. От нас обаче ще зависи какъв сигнал ще получаваме.  

Повече ще намерите във видеото:  

Книги, които показахме и за които разказахме в Бизнес Видео Подкаст: 

  • Земя на хората – Антоан дьо Сент-Екзюпери 
  • "Това е маркетинг" на Сет Годин 
  • "Маркетинг 4.0" на Филип Котлър 
  • "Екстремна отговорност" на Джоко Уилинк 
  • "Неустоими" на Адам Алтър 

 

Тагове

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии