В 7.00 ч. тази сутрин в Гърция започна исторически референдум, чийто изход не може да се прогнозира със сигурност. Гърците гласуват дали да приеме бюджетните ограничения, но и помощта от Европейския съюз и Международния валутен фонд или да подкрепят правителството в отказа му.
11 млн. души имат право да пуснат бюлетини днес. Според последното проучване на общественото мнение 44,1 % от гърците са готови да кажат „да“ на предложението на кредиторите, а с „не“ вероятно ще гласуват 43,9% от избирателите.
„Никой не може да игнорира решимостта на гръцкия народ да вземе съдбата си в свои ръце", заяви днес премиерът Алексис Ципрас, след като гласува на референдума в избирателна секция в атинския квартал „Кипсели".
Политическа кариера на карта
Радикалният ляв премиер Алексис Ципрас, който взе властта преди шест месеца, заложи политическата си кариера на изхода от плебисцита. Преди седмица в опит да разчупи петмесечния застой в преговорите той обяви референдум и настоя, че отрицателен вот ще доведе до реструктуриране на дълга на Гърция и смекчаване на условията на кредиторите.
В петък Гърция официално бе обявена за изпаднала във фалит от Европейския фонд за финансова стабилност, който очаква 144 млрд. евро от Атина. Дни преди това страната стана първата развита държава, която пропусна плащане към Международния валутен фонд.
Финансовият министър Янис Варуфакис обвини кредиторите в "тероризъм", че се опитват да всеят страх преди вота. Той припомни, че няма правен механизъм, с който Гърция да излезе от валутния съюз.
Гърците обаче се разтревожиха тази седмица, след като правителството наложи капитален контрол, затвори банките и ограничи тегленето от банкомати до 60 евро на ден.
Въпросителни и за финансовите анализатори
Финансови анализатори твърдят, че се съмняват който и да е от двата отговора да промени значително нещата. Много хора очакват преговорите да продължат и в двата случая.
Някои от световните икономисти смятат, че по-малко лошият избор е гласуването с „не“. Така страната ще трябва да приеме болезненото излизане от еврозоната, но след това ще може да се завърне към икономическата стабилност благодарение на обезценената национална валута.
Въпрос като за древните гръцки мислители
Часове преди важния референдум, който може да реши финансовото бъдеще на Гърция за десетилетия напред, обаче гърците все още се опитваха да разшифроват значението на въпроса „Трябва ли Гърция да приеме споразумението, което бе предложено от ЕК, ЕЦБ и МВФ по време на срещата на Еврогрупата на 25 юни 2015 г. и което се състои от две части, включващи цялостното предложение“.
Банкова служителка казва, че не разбира въпроса, а за неподготвените хора това ще е още по-объркващо. „Според мен това е неприемливо – това не е въпрос“, казва тя.
И за да станат нещата още по-лоши, предложенията, които са предмет на референдума, бяха оттеглени от европейските кредитори, след като те не успяха да постигнат споразумение с Гърция преди крайната дата – края на юни.