Близо 1,8 милиона жители на Крим днес избират дали полуостровът да остане автономна република в Украйна или да се присъедини към Русия. Историческият референдум е определян от Москва като кулминацията на отдавнашните аспирации на населението да се присъедини към Русия, докато западните правителства и международните организации го осъждат като незаконен и нечестен.

Очаква се между 80 и 90 на сто от гласоподавателите да са „за” обединяване с Русия. Етническите руснаци в Крим, които са около 60% от населението, ще подкрепят плана, срещу който са етническите украинци и татарите. Най-силно се противопоставят кримските татари - мюсюлманска етническа общност, която съставлява около 12% от жителите на автономията. Татарите са били депортирани в Централна Азия от Сталин и им бе позволено да се върнат по родните си места едва в началото на 90-те години. Оттогава те силно подкрепят Киев. Лидерите им призоваха към бойкот на референдума.

Премиерът на Крим Сергей Аксьонов
Снимка: БГНЕС

Резултатите от референдума ще бъдат обявени на 17 март, съобщава ИТАР-ТАСС. Очаква се в Крим да пристигнат повече от 135 наблюдатели от 23 страни. Допитването ще се отразява от над 2500 журналисти от цял свят. Избирателният ден ще продължи от 8 до 20 ч.

Премиерът на Крим Сергей Аксьонов беше един от първите жители на полуострова, които гласуваха. Председателят на Върховния съвет на републиката Владимир Константинов също даде своя глас. Пред журналисти той заяви, че е гласувал за добро и щастливо бъдеще на Крим.

В навечерието на референдума руската армия предприе нов провокативен акт на агресия, като окупира газоразпределителна станция и село на украинска територия в близост до Кримския полуостров, което предизвика министерството на външните работи на Украйна да осъди „военната инвазия на Русия”. Инцидентът бележи първата пряка конфронтация между украинските и руските военни извън Крим.

Руски военнослужещи на борда на 4 бойни хеликоптера и 3 бронирани автомобила са пристигнали на газоразпределителната станция в близост до село Стрилкове, намиращо се на 8 километра навътре в Херсонска област. Руснаците са завзели обекта заради опасения, че той може да стане цел на терористи, според представител на украинското министерство на отбраната.

120 руски войници все още държат под свой контрол обекта и са отхвърлили украинските искания да напуснат. Няма възникнала стрелба, но украинската армия е мобилизирана в покрайнините на град Геническ.
 

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната