САЩ са ангажирани България да стана силна и суверенна държава. Това заяви държавният секретар на Джон Кери по време на общата пресконференция с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет в четвъртък.
Потупване по рамото
Джон Кери изтъкна, че е впечатлен от плановете на премиера и правителството. Има екип, решен на напредък. Премиерът знае колко е важно да има диверсификация и България да има яснота по отношение на своя суверенитет. Българските граждани трябва да усетят ползи от трудните решения, заяви държавният секретар.
Енергийна помощ
Той заяви, че в страната ни има големи възможности за инвестиции. "Преди всичко има значение енергийната диверсификация и това не е решение срещу никоя страна – никоя държава не трябва да бъде зависима изцяло от един доставчик. САЩ са готови да помогнат на България да вземе трудни решения, за привличане на инвестиции и за създаване на план за бъдеще", подчерта Кери и добави, че в България ще бъде изпратен енергиен експерт, който да работи с Министерството на енергетиката.
"Колкото по-бързо има реформи, толкова по-скоро ще постъпят инвестиции. Надяваме се да работим заедно, ръка за ръка. Народът на България искат да знаят какво ще стане след спирането на "Южен Поток", затова сме готови да помагаме на правителството да постигне правилните решения. Наистина сме ангажирани с тази помощ", продължи Кери.
"Народът на България заслужава повече енергийна сигурност и по-добри цени на газа. Аз лично съм в контакт с Федерика Могерини и полагаме особени усилия да насърчим ускоряване на усилията за решаване на тези въпроси, особено за интерконектора България-Гърция. Този въпрос е важен за България и за нас. Има различни варианти за осъществяване на финансова подкрепа", каза държавният секретар на САЩ без да посочна конкретика.
Борисов на свой ред изтъкна, че в България има мораториум върху проучването и добива на шистов газ с фракинг, докато не се намери технология, която да гарантира 100% екологията. „По тази тема позицията ни винаги е била много ясна и нашите партньори я знаят”, каза Борисов.
Борисов заяви, че България настоява за инвестиции от американската компания „Уестингхаус”. Премиерът добави, че САЩ ще подкрепи София пред ЕП за европейско финансиране на газовия интерконектор с Гърция.
(Без) визи
За отмяната на визите Кери заяви, че "ще продължим да работим и в бъдеще с цел подобряване на възможностите за пътуване между двете страни".
Програмата за безвизово пътуване е сложна, има много строги критерии, не можем просто да добавим една държава в нея, поясни държавният секретар.
Радостен в трудни времена
"Целта за изграждане на цяла и мирна Европа все още не е постигната", коментира Кери, който акцентира върху темата за колективната сигурност. Той обясни, че САЩ и България ще задълбочат съвместните си учения, така че страната ни да бъде съвместима със силите на НАТО.
"Много се радвам да съм тук в този важен момент, във времена на големи предизвикателства", добави Кери. Той изрази задоволството си от създаването на общи работни групи.
Премиерът Борисов коментира, че по време на визитата на държавния секретар е било препотвърдено стратегическото партньорство между Вашингтон и София.