Нови спорове за бюджета и казус с минималната работна заплата. Въпреки че Бюджет 2026 все още е далеч от приемане, депутатите явно вече гледат към финансовата рамка за 2027 година.

Защото председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че е обещал на работодателите да развърже минималната работна заплата. Иначе казано тя да не бъде свързана с редица други плащания, които по думите му водели до изкривявания в средната работна заплата за страната. Останалите партии обаче гледат към предстоящата рамка, която трябва да влезе в сила след месец и половина. 

От позицията за пореден път поискаха тя да бъде изтеглена, а пък БСП призоваха работодатели и синдикати да участват на тристрания съвет, който е насрочен за утре в 10 часа. 

„Аз съм поел ангажимент към работодателите, че това ще е отвързано. В момента има хора, които си слагат милион заплати, те изкривяват средната заплата, тя повлича минималната, оттам се вдигат и увеличават всички разходи и влизаме в тази спирала. Отсега казвам на колегите от БСП, че ще се съобразят с нас, ако искат да има правителство“, коментира Бойко Борисов.

„Хубаво би било да се възобнови диалогът – не, че не може бюджетът да бъде внесен и без решение на съвета, но това е консултативен орган. Призоваваме работодателите да бъдат там“, заяви Драгомир Стойнев от БСП.

„Вчера имаше една лъжа от ГЕРБ, че работодателите са искали увеличаване на ДДС, такова нещо не е искано, този бюджет трябва да бъде изтеглен“, посочи Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK