Добивът на шистов газ само би направил България по-независима от руските капитали, които имат монопол заради енергийната зависимост на страната от доставките на природен газ. Това заяви в предаването „120 минути” българският посланик във Вашингтон Елена Поптодорова. Тя пристигна в София заради посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери в четвъртък.
Макар самият Кери да не спомена шистов газ в изявлението си пред медиите, една от малкото забележки на българския премиер Бойко Борисов бе именно за шистовия газ. По среме на съвместната пресконференция той припомни, че в България има мораториум върху проучването и добива на шистов газ с фракинг, докато не се намери технология, която да гарантира 100% екологията. „По тази тема позицията ни винаги е била много ясна и нашите партньори я знаят”, подчерта Борисов.
Пред bTV Елена Поптодорова декларира, че темата дори не е била спомената по време на посещението на Джон Кери. „Не се говори за шистов газ”, посочи тя и изрази голямото си учудване от настроенията срещу този тип гориво в страната.
„Защо нашето общество е чувствително? Какво се е случило, че да го направи силно съмняващо се и враждебно към шистовия газ? Кой е казал, че технологията е вредна? Къде има пример на природно бедствие заради тази технология. Аз чакам да видя примера за недобра технология, който да обоснове протестите, които се случиха без каквото и да е станало. Не беше драснато с нокътче, когато започнаха протестите. Това не ви ли навежда на някакви размисли?”, попитя Елена Поптодорова.
„Аз се връщам на практическата плоскост – каква вреда би донесъл добивът на шистов газ, ако той е със сигурна технология, освен тази, че ще направи България независима и тези руски капитали вече няма да имат такъв монополен достъп. Аз друга щета не виждам. И ако това определяме като щета, то ние никога няма да търсим различни източници”, обясни българският посланик във Вашингтон.
„Тъжното е, че на америка не й трябва шистовия газ в България, тя има запаси и излишни количества”, посочи тя в отговор на притесненията от евентуална икономическа зависимост на страната, ако американската компания „Шеврон” започне проучвания за шистов газ у нас.
„В Америка бизнесът е абсолютно самостоятелен в делата си. „Шеврон” предложиха да правят проучвания след Румъния, Полша, Украйна, Турция – компанията отдавна работи там”, обясни Поптодорова. „Изведнъж изригнаха протести с абсолютно неясно основание , освен с едно-единствено – да не се допусне диверсификация. Въпрос е на догорови – сядаш и преговаряш. „Газпром” обаче е от една друга търговска култура – нещата опират и до това дали ще имаш показни разстрели на улицата, дали ще имаш олигарси”, продължи дипломатът.
„Аз чета статистика, според която 50 000 фирми имат само приходи и нямат печалба, което означава, че десетки хиляди фирми години наред не плащат данък печалба. Защо никой не говори за това?”, попита Елена Поптодорова.
„България може съвсем автономно и независимо да води политика, която да отговаря на нейните интереси”, категоричен е българският представител във Вашингтон.
По думите на Елена Поптодорова, с посещението на държавния секретар на САЩ в София е било „препотвърдено”стратегическото партньорство. „Препотвърждаването според мен е много важно”, подчерта още тя.
„Всеки български гражданин е съгласен, че ако не премахнем корупцията, няма да се променим. Няма стерилни общества. Въпросът е да имаш система, която да предотврарява, но и да наказва”, коментира още посланикът.
Визите няма да отпаднат скоро
Поптодорова не е особен оптимост за скорошното отпадане на визите за български граждани за САЩ. Според сега действащото изискване те ще отпаднат, когато процентът на откази падне под 3 пункта, като в момента е 15%.
„Има шанс скоро процентът на откази да се смени на 10%, има внесено такова предложение”, обясни посланикът. „Може би когато свършим малко от останалата работа по промяната на средата, ще отпаднат и визите”, прогнозира тя.
Катастрофа по Черноморието
Българският посланик определи като огромен проблем свръхзастрояването по българското Черноморие.
„Това, което се случва по Черноморието е катастрофа, защото няма връщане назад. Попитах моята колега от Хърватия, която ми каза „Ние сме взели законодателни мерки – колкото хървати купят имоти някъде, толкова граждани на тази държава могат да купуват имоти в Хърватия на реципрочен принцип”, обясни Елена Поптодорова.