Групировката „Боко Харам” е заплаха за всички ценности и Нигерия ще получи решителната подкрепа на Съединените щати в борбата с нея. Такова послание отправи държавният секретар на САЩ Джон Кери от София след срещата си с българския премиер Бойко Борисов.
Радикалната ислямистка организация става все по-брутална в зверствата си срещу цивилното население в африканската държава. При последното масово клане загинаха повече от 2000 души, но новината остана в сянката на терористичните атаки в Париж. Правозащитната организация „Амнести Интернешънъл” предупреди за бруталните нарушения на човешките права в страната, а световните лидери и глобалните медии бяха обвинени в мълчание за зверствата на „Боко Харам” в сянката на украинската криза и терористичната заплаха от радикалната организация „Ислямска държава” в Близкия изток.
„Аз съм говорил много пъти за „Боко Харам”, а последното клане е престъпление срещу човечеството. „Боко Харам” продължава да представлява заплаха за всички наши ценности и отговрностите ни за борба срещу тероризма. Това без съмнение е една от най-злите групировки на планетата в този момент”, коментира Джон Кери от „Дондуков” 1.
„Никой не трябва да има съмнение за решителността на света да се бори с организации като „Ислямска държава”, Фронтът „Ан Нусра”, „Боко Харам”. Редица други организации предизвикват нашата ценностна система”, посочи още той.
Джон Кери коментира и предстоящото си посещение в Париж. Той заминава за френската столица след края на визитата си в България. Силно впечатление направи отсъствието на висш представител на американската администрация на Шествието на солидарността в Париж на 11 януари в памет на жертвите на терора. Там се събраха повече от 40 държавни и правителствени ръководители, но САЩ бяха представлявани от посланика си.
„Във Франция ще покажа подкрепата на американския народ към френския и ще покажа, че сме добри приятели на Франция и сме много близки”, коментира Джон Кери.
Той направи лаконичен коментар на отношенията между САЩ и Иран в отговор на въпрос на агенция „Блумбърг” дали е възможно споразумение за ядрената програма на Техеран, докато режимът все още държи американски граждани за заложници.
„Има няколко американски граждани, заложници на различни места и ние непрекъснато във всяка среща повдигаме въпроса за тези заложници. Притесняваме се за всеки един от тях, ангажираме сме с усилията за освобождаването им”, посочи Кери, без да коментира въпроса за ядрената програма, преговорите по която продължават с променлив успех.