Банкерът Цветан Василев, почетният председател на ДПС Ахмед Доган и варненското трио бизнесмени Иво Каменов, Марин Митев и Тихомир Митев бяха наредени като първите петима „най-влиятелни българи” в класацията на списание „Форбс” във вторник.
Лидерът на БСП Сергей Станишев е на шесто място, а след него се нарежда Делян Пеевски. Собствениците на Първа инвестиционна банка - Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев, са на осмо и девето място. Десети е шефът на „Лукойл” Валентин Златев.
Част от „най-влиятелните” всъщност се оказаха и част от субектите, предизвикали протестите, продължаващи повече от четири месеца. Паралелът очевидно е неизбежен, ако се вземе предвид един от критериите на класацията „намерение да променят България”.
От самото списание твърдят, че не са създали списък на симпатичните и несимпатичните, на добрите и лошите, стремили са се да приложат критерии, които са универсални за изданието и в други страни.
Погледът на анализатори обаче бе малко по-различен. Социологът Андрей Райчев обясни: „В България властта е разлята. Сегашният свят е омешан(...) Бизнесът, капиталът зависят от движенията на държавата. Проблематично е това омешване на власт и пари. Но това е реалност навсякъде по света в съвременния капитализъм”.
Според него има две големи групи, които се сражават, и напрежението изглежда между тези две групи – медийни и финансови – на Цветан Василев и Иво Прокопиев. Реалното напрежение обаче според него е между масата и всички тези групи взети заедно.
Политологът Евгений Дайнов зададе въпроса – защо след като по документи има повече ресурс и от повече време иска да промени България в сравнение с Делян Пеевски, не присъства в класацията. Даде пример и с шефа на Първа инвестиционна банка Цеко Минев, победен от „Зелените”. „Къде са победителите”, попита той.
За финал той разказа: „Вчера обиколих центъра на София, после отидох на партито на „Форбс” и искам да кажа, че страната, в която аз живея и обичам, е на улицата”. Андрей Райчев допълни: „Докато има смесване на коктейли и улица е добре. Когато коктейлите са отделно, става лошо”.