След третата безсънна нощ в наводнена Мизия, която десетки граждани прекараха под открито небе или в автомобилите си, основната цел на местните хора и на властите е да опазят имуществото от мародери. Затова градът е под засилена охрана от жандармерия.

Водата се оттегля, но все още бавно – по данни на пожарната с около метър за последното денонощие. Проблемът в момента е, че наводнените участъци се заблатяват и това притеснява хората. По улиците все още плуват умрели риби, птици, добитък и се носи ужасяваща миризма, предаде кореспондентът на bTV Мариана Трифонова.

Електричеството е възстановено в две точки, на терен продължават да работят 15 аварийни екипа. Обходът с лодки продължава и във вторник. По предварителни данни отнесените постройки са над 80, но числото не е окончателно, защото градът още не е обходен обстойно.

Труповете на животните отиват в екарисаж

Екипите на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) работят на терен още от петък, когато бяха наводнени няколко села във Врачанско. Това увери в ефира на bTV Хрисен Павлов от регионалната дирекция на агенцията.

„Трагедията е по цялото поречие на река Скът. Тези дни почти навсякъде по горното поречие умрелите животни са събрани и извозени с екарисажни коли. Засега не можем да изпълняваме задълженията си в Мизия, защото водата още не се е отдръпнала”, обясни той.

По думите му, друга задача на БАБХ е да не се допусне консумацията на замърсени храни. „Всяко нещо, което наричаме храна, но е компрометирано по отношение на нормалните качества, да го избягват като консумация. Не се знае каква контактност е имало и какви бактерии са започнали да се развиват”, обясни той и посъветва хората да не ядат нищо, до което е стигала вода.

„Задачата ни е да събираме умрелите животни възможно най-бързо. В условията на топлината и влагата е възможно в рамките на следващото денонощие да започнат първите вирусни процеси в труповете. Извозваме животните с военни и с гражданска защита”, обясни още Хрисен Павлов.

Областният управител на Враца Венцислав Василев увери, че няма опасност от замърсяване от няколкото залети бензиностанции. Проверява се какво се е случило в складовете за хербициди - пестициди, предназначени за унищожаване на тревисти плевели. Такива има няколко на тероторията на засегнатите от наводненията земеделски райони.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите