По българското Черноморие не само морето е солено, но и цената на сянката, особено в някои курорти.

Нов модул в сайта на Министерството на туризма дава възможност онлайн да проверите колко ще платите за шезлонг и чадър в различните курорти.

Ако сте решили да прекарате отпуската си по Северното Черноморие в „Албена”, то ще платите общо 12 лева за комплекта сянка и шезлонг. На "Кабакум” -  централна зона, ще платите 8 лева и за двете. В Созопол сянката и шезлонга в централната част ще ви излязат 12 лева. Ако сте избрали Царево, сумата е 10 лв., показва сайта на Министерството на туризма.

Най-скъпо е на плаж "Вая" край Иракли, в южната част на Черноморието, където комплектът чадър и шезлонг е 24 лева, по 12 лева за всяка екстра. Плажуването в „Слънчев бряг”, както и на къмпинг „Оазис” също е скъпо – общо 20 лева за сянка и шезлонг.

Разходите за плажуване по българското Черноморие не са малки. Част от хората предпочитат свободните зони, а по закон те трябва да са 50 % от зоната, която управлява концесионера, но това изискване не винаги се спазва. Това е и една от причините българите да ходят на море в съседните Гърция и Турция.

В сайта на Министерството на туризма е изписан и горещ телефон за сигнали за нарушения: 02/9046833.

Примамливи цени, добро обслужване, вкусна храна и чиста морска вода са само част от причините хиляди български туристи годишно да избират гръцкото море.

Снимка: bTV

Плажната ивица в Гърция е дълга около 15 хил. км. Над 430 са плажовете, наградени с престижния „син флаг" за чистота на водата, пясъка и околната среда. Всеки плаж има свободна зона, както и шезлонги на заведения - те не се заплащат, а работят на принципа на консумацията. Така за цената между 2 и 3 евро получавате чадър и шезлонг за целия ден. Ако пък попаднете на плаж без бар, то той е общински, ако има чадъри, те са безплатни. Така плажуването е в пъти по-изгодно в сравнение с България. Спасители рядко могат да бъдат забелязани, но плажовете се почистват всеки ден, а отпадъчните води се извозват веднъж седмично с цистерни.

Предпочитани от българите са плажовете на Северна Гърция, островите са скъпа дестинация

Факт е, че няма празни чадъри по нашето Черноморие, в туристическия бранш не може да се води социална политика, коментира Румен Драганов, Институт за анализ и оценка в туризма. Той признава, че тази година цените за чадър и шезлонг са повишени. „Аз не съм съгласен нашето море да се продава евтино. По-високите цени носят повече приходи от ДДС в хазната. Ние като държава трябва да печелим пари. В момента места по Черноморието няма”, допълни експертът.

  • „Чети етикета”: Козунакът за Великден от магазина – без изкуствени оцветители, но с много добавки
  • „Чети етикета”: Ще решат ли шкафчетата в училище проблема с тежките раници?
  • „Чети етикета”: Какъв е алкохолът, който се предлага в интернет?
  • „Чети етикета“: Какъв е въздухът, който дишаме
  • „Чети етикета”: Има ли хормони и антибиотици в пилешкото?
  • „Чети етикета”: Как да изберем зимните гуми?
  • „Чети етикета”: Какви са обезщетенията при лекарска грешка?
  • „Чети етикета“: Колко тежи ученическата раница
  • „Чети етикета”: Има бум в използването на хомеопатични продукти в България
  • „Чети етикета“: Откриха тежки метали в замразената риба