Голяма част от застрахованите няма да получат обезщетение за земетресението. Това съобщиха пред bTV от Асоциацията на застрахователите в България. След бедствието обаче брокерите отчитат повишен интерес към полиците срещу земетресение.
По груби изчисления на бранша у нас се застраховат между 5 и 7 процента от всички сгради.
Людмил Памукчиев е от изключенията. Има застраховка, вече има и няколко напукани стени и тавани, но брокерът му е препоръчал да не завежда щетата, защото така или иначе пари няма да получи.
Причината - според общите условия щети на стойност под 2% от застрахователната премия застрахованият трябва да покрие сам.
Ако викна фирма ще е между 1000 и 2000 лв., а самоучастието ми е над 4000. Така че няма смисъл да идват, каза Людмил Памукчиев.
Застрахователите обясняват, че самоучастието било световна практика, макар не всички компании на пазара да я прилагат. По данни на застрахователите, единици ще са тези, които ще получат обезщетения за щети от последните земетресения. Причината е, че щетите са прекалено малки.
След цяла седмица трусове, застрахователите отчитат засилен интерес към тези застраховки.
„Не мога да кажа към момента, че това е довели до рязко увеличаване на сключване на полици. Нещата обаче са още много топли, много скоро са се случили и явно хората, ако решат да сключат полици, им е необходимо време”, коментира застрахователният брокер Георги Райчев.
За хора като Людмил, които вече имат застраховка остава да се примирят, че ще си платят ремонта от джоба. И успокоението, че поне щетите им не са големи.