Мостът, който свързва град Черноморец със Созопол и Бургас, се руши и пропада. Съоръжението е в аварийно състояние от повече от 6 години, но ремонтът му се бави.
Преди 6 години камион се заклещва под надлеза и сериозно уврежда съоръжението. От тогава следват още три подобни инцидента.
Всеки ден по моста минават автобуси с ученици, работници, местни жители. Минава и тежка техника.
От 2018 г. единствената мярка, предприета от институциите, е да се забрани временно движението на превозни средства над 12 тона.
Мярка, която очевидно не се спазва. А жителите на Черноморец настояват поне за авариен ремонт, преди да е станал непоправим инцидент.
Специалист е категоричен, че съоръжението е опасно, защото е компрометирана основната носеща греда. Попитахме Пътната агенция правена ли е инспекция на надлеза.
„Поради състоянието на конструкцията на съоръжението от 2018 г. е въведена временна организация на движение, с която е забранено преминаването на тежкотоварни камиони над 12 тона. Те са пренасочени по обходен маршрут. Контролът се извършва от МВР“, казаха оттам.
За около час заснехме поне 10 камиона и бетоновоза да минават по моста, без ограничения. Знаци има, но на надлеза.
„Реално тежката техника е вече навлязла. На това място няма как да направи обратен, нито да се върне обратно по пътния възел на заден“, заяви арх. Гергина Ставрева.
От АПИ посочват два обходни маршрута - единият през къмпинг Градина, който е в окаяно състояние, вторият е тесен и с дупки.
„Имаме преписка с Областно пътно управление, срещали сме се с министри, със заместник-министри и всички са казвали, че, да, мостът наистина се нуждае от ремонт и ремонтът ще започне есента“, каза Росен Деспов - кмет на Черноморец.
Ремонт на надлеза е включен в проект за цялостна рехабилитация на 50 километрова отсечка от пътя Бургас – Царево преди две години и половина
„Поради установена явна фактическа грешка в кадастралната карта през юни 2022 г. е внесен проект за отстраняването ѝ. През февруари 2024 г. е констатирана необходимост от прецизиране на проекта. На 14 юни т. г. проектът е внесен от АПИ отново за разглеждане“, заявиха от АПИ.
Чака се и становище на екоинспекцията за територии от парк „Ропотамо“.
„Не бих искала да чакаме някое бедствие, за да се вземат мерки и отново да има пострадали“, коментира арх. Ставрева.
От Агенцията по кадастър уточниха за bTV, че процедурите са дълги. Но няма пречка докато те текат, на моста да бъде извършен авариен ремонт.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK