На фона на настъпващата пета COVID вълна у нас продължава и проблемът с дефицит на жизненоважни лекарства. Според лекари и фармацевти той се дължи на увеличеното им потребление при пациенти с коронавирус, но пък други групи пациенти се оказват със затруднен достъп до терапия.

След дълга борба да забременее Йоанна Евтимова и съпругът ѝ очакват първото си дете след около 4 месеца. Заради състояние, наречено тромбофилия, обаче бъдещата майка се нуждае от терапия с нискомолекулни хепарини. От известно време те липсват по аптеките. Инжекциите, с които разполага в момента, няма да ѝ стигнат до края на бременността.

Лекарството се прилага и при много заболявания. При бременните обаче е особено сложно – за тях възможните за други пациенти алтернативи не са позволени.

Фармацевти припомнят, че този проблем е още от началото на COVID епидемията у нас. От здравното министерство пък отчитат, че потреблението на нискомолекулните хепарини е скочило над 5 пъти.

За лекарството „Фраксипарин“ доставките са възстановени от 20 януари. До края на месеца ще бъдат внесени над 60 хил. опаковки в различни дозировки. Заради недостига износът му е временно спрян. 

Внос на „Клексан“ е имало на 14 януари. Количествата са разпределени по болници и аптеки. От отговора, който получихме от здравното министерство, става ясно, че съотношението при разпределението зависи до голяма степен от броя на хоспитализираните пациенти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement