Учителите, заедно със синдикатите, се опасяват, че няма да получат предвиденото тази година увеличение на заплатите им, заради дупката в бюджета. И искат увеличението да е по-голямо от предвиденото.

Повече от 14 години като учител по математика, Атанас признава, че със заплатата си трудно живее нормално. „Излизам сутринта към 6:30 часа и се прибирам вечерта в 19:00 часа. Това е доста повече натовареност, отколкото изглежда на хартия. В началото бях на квартира, сега изплащам заем и изобщо не е достатъчна тази заплата“, споделя Атанас Сталев, учител по математика в НПМГ.

В бюджета за предучилищно и училищно образование са осигурени 545 млн. лв. От тях повечето - 465 милиона, са за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти.

Ключова е политиката за достигане на 125% от средната брутна работна заплата от 1 януари тази година, смятат синдикати.

„Учителските заплати трябва да се увеличат с 20% от 1 януари, а притеснението сега е, че възможните хипотези, с които да се намали дефицитът, са увеличение на данъците и евентуална липса на увеличение на парите за образование. Протестираме категорично, напомням, че сме в стачна готовност“, смята Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.

А от съюза на работодателите в системата на образованието смятат, че увеличението трябва да е поне 30% от 1 юни.

Може би двойно трябва да стане в един момент, за да имаме условия за нормално живеене“, Атанас Сталев, учител по математика в НПМГ.

Експерти наблягат на друг пропуск в бюджета. „Не поставя никакви изисквания за това, какво тази система трябва да постига, какво очакваме срещу тези възнаграждения, какво да произвежда тази система“, заявява и Петя Георгиева, икономист в ИПИ.