Ученици ще имат възможност да придобиват нови знания чрез посещения на различни забележителности, музеи, паметници, резервати, исторически комплекси, занаятчийски работилници и др. Образователните пътувания ще се организират от училищата и ще са с продължителност от 2 до 5 дни.
Това предвижда новата Национална програма на Министерството на образованието и науката „България - образователни маршрути“.
Министерството на образованието предлага новата да програма да замени „Отново заедно“, която бе въведена след пандемията от коронавирус. По нея с 15 млн. лв. от държавния бюджет за подпомагане на туризма се финансираха летните почивки на 30 000 деца и придружаващите ги педагогически специалисти.
По новата програма образователните пътувания ще се организират от училищата, ще са с продължителност от 2 до 5 дни и ще включват обекти в пет тематични направления - история, география и икономика, биология, биоразнообразиe и екология, изкуства, архитектура и литература и фолклор и занаяти.
По програмата могат да кандидатстват държавни, общински, частни, духовни училища, както и български неделни училища в чужбина, подпомагани от МОН.
Предвижда се и програма „Информационни и комуникационни технологии“ В нея за учениците ще има обучение за безопасно използване на интернет. По друга програма се предвижда обучение на учители, директори и педагогически специалисти по киберсигурност и безопасен интернет.
Проектите на Национални програми бяха одобрени от Отрасловия съвет. Предстои те да бъдат публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерство на образованието и науката, допълват от МОН.