Продължава да расте броят на заразените с COVID-19 у нас. 1399 вече са българи с коронавирус. През днешния ден са доказани 12 нови случая - 3 в София и 9 във Видин. 287 са настанени в болници в страната, като 39 са в интензивни отделения.

Капацитетът на болниците и до колко е запълнен той предизвика противоречие, което се наложи от Националният оперативен щаб да изяснят.

За последната седмица у нас са направени малко над 5300 теста, а за последното денонощие - малко над 1100, от които 2,7 на сто са положителни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Преди два ни генерал Мутафчийски предупреди, че около 50% от леглата за лечение на коронавурс в София вече са заети.

В заповед на здравния министър се посочва, че в столицата леглата за наблюдение на пациенти с COVID-19 в неусложнено състояние са 1137, а за интензивно лечение - 430.

Възниква въпросът как тогава половината легла са заети при положение, че в болница има около 300 души и то в цялата страна.

"Тук става въпрос за леглата, които са осигурени с персонал , които активно действат в момента, а не леглата, които са в резерв, така че те са около 400 леглата. Това са възможностите на София, без разкриване на допълнителните легла , които вече са заявени", поясни ген.-майор Мутафчийски.

От данни, които даде директорът на столичната РЗИ обаче, стана ясно, че дори и активните легла не са на 50% заети, а сравнително по-малко.

Процентът при леглата за пациенти в неусложнено състояние е 30, а при тези за интензивно лечение - 13.

В интервю за "Дойче веле" генерал Мутафчийски споделя, че е получил смъртни заплахи. От МВР потвърдиха, че генерала е подал жалба и се работи по случая.

Междувременно, 84-годинишна жена успя да се пребори с коронавируса, въпреки сърдечните заболявания и диабета. Катина Ангелова от Смолян вече си е у дома.