Правителството ограничи използването на канцерогенно вещество в детските играчки у нас. Какво представлява анилинът и защо е опасен?
Екип на bTV посети детска градина "Минорче"в Перник.
Играчките за най-малките в тази детска градина се купуват заедно от родителит, учители и медицински персонал.
"Имаме практика играчки да не се внасят отвън. Както и неща, които може да са опасни и да навредят на децата - стъклени, чупливи, съдържащи вредни вещества“, коментира Надка Иванова, медицинска сестра в градината.
Министерският съвет реши да ограничи използването на веществото анилин в бои за рисуване с пръсти и в текстилни и кожени материали за детски играчки до 30 мг/кг. До момента разрешени бяха до 10 000 мг/кг.
"Целта на ограниченията е да се осигури максимално висока степен на защита на децата".
Анилинът е класифициран като канцерогенно вещество от втора категория и мутагенно вещество.
"Сравнително остра токсичност по всички пътища на постъпване - кожен, орален, инхалаторен, уврежда силно очите и е алерген за кожата. При ниски, но повтарящи се дози може да увреди някои органи и системи“, коментира д-р Светлана Цолова, началник на отдел "Токсикология" към Националния център по обществено здраве и анализи.
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява концентрацията на анилин.
При съмнение следват допълнителни проби. Ако има нарушения, експертите ще ограничат и забранят продажбата на продуктите, след това ще ги унищожат.
Възможни са санкции за търговци, производители и вносители.