Общопрактикуващите лекари напомнят, че има ясно разписани правила за пътя на пациента, който трябва да остане под карантина.
Най-важното - при симптоми, да не ходи до личния си лекар, а да се обади по телефона.
Но ако дойде, тоя пациент трябва да бъде по най-бързия начин изолиран, след което това помещение да бъде дезинфекцирано, посочва д-р Николай Брънзалов.
Следващата стъпка е лекарят да се свърже с Регионалната здравна инспекция, която да осигури специализиран транспорт. Лекарите настояват - пациентите да спазват карантината си.
Карантината обаче масово не се спазва, признават и от Оперативния щаб. При нарушение регионалните здравни инспекции подават сигнал на МВР. От там извършват проверка.
"Отиват на място и беседват с хората, подставени под карантина. В случаите, в които ние преценим, им издаваме предупредителни протоколи. Ще се наложи да се вземат по-твърди мерки, защото ако разчитаме само на самодисциплината на хората, според мен ситуацията може да бъде изпусната", обясни Георги Хаджиев, директор на СДВР.
Предвиждат се законодателни промени - за нарушаване на карантина при пандемия затвор до 5 години и глоба от 10 до 50 хиляди лева. Ако няма пандемия - лишаване от свобода до 3 години и глоба от 1000 до 10 000 лева.