Всеки пети тест за коронавирус е положителен. Това сочат резултатите за последното денонощие.
Новите регистрирани за пореден път бележат рекорд - 2569. 25 души загубиха битката с болестта. Българите все повече се тестват. Направени са над 11 000 изследвания.
Ето и случаите по области - отново води София-град с 1085 нови случая, следват Пловдив с 230 и Варна със 169.
Мерките на национално ниво се затягат от утре.
Ако ситуацията обаче не се подобри, ще има още ограничения, стана ясно от интервю на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в "Тази сутрин".
Интервюто с главния държавен здравен инспектор е по "Вайбър", тъй като той е под карантина заради контакт с премиера Бойко Борисов. Пред bTV доц. Кунчев обясни, че новите мерки на национално ниво се налагат, тъй като епидемичната ситуация се утежнява.
"Виждате, че последната седмица няма ден, който да не бележи рекорд, а натиска върху болниците става прекалено голям, на места се затрудняват да оказват помощ", каза доц. Кунчев.
От утре учениците от гимназиален етап минават на обучение от разстояние в електронна среда. Същото важи и за студентите. Ресторанти, заведения за бързо обслужване и сладкарници трябва да осигурят разстояние от метър и половина между столовете на две съседни маси, а на маса не трябва да има повече от 6 души.
"Аз продължавам да твърдя, че проблемът с недоверието, проблемът със смесването на медицина с политика е едно от най-вредните неща сега. Води до объркване, неспазване на разпоредени мерки. Заведенията смятат, че са нарочени, училищата се сърдят, но това е", каза още Кунчев.
Той обясни, че ако ситуацията не се подобри, има вероятност и по-малките ученици да минат на онлайн обучение.
С времето вирусът се адаптира все по-добре към популацията и успява да заразява по-лесно и по-разнообразни групи от хора, обяснява проф. Христо Найденски, който завежда Департамента по инфекциозна микробиология на БАН.
"При това дифузно разпространение може да смятаме, че вирусът атакува и по-резистентни организми, по-млади и такива с по-нормален имунитет и успява да се вгнезди и да предизвика патологичен процес", заяви проф. Христо Найденски, ръководител на Департамент по инфекциозна микробиология.
Все по-често заразените споделят, че губят вкус и обоняние, но това не са единствените симптоми на заболяването и не трябва да подценяваме ситуацията, казват експерти. Препоръчително е тестът за поставяне на диагнозата да се направи на 5 -ия до 7-ия ден след рисковия контакт, а при изразени симптоми - веднага.
"Това, което на мен лично ми прави впечатление от пациентите, които се лекуват в нашата болница или проследяваме на домашно лечение е + че протича заболяването доста продължително, а понякога усложненията не са в самото началото а по-късно след 7 ден", каза д-р Веселина Колева, нач. на клинична лаборатория, "Аджибадем Сити Клиник Токуда".
Ако ситуацията не се подобри, извънредната епидемична обстановка ще бъда удължена и след ноември.
В болници в страната вече са малко над 2200 души с коронавируса. Нови 25 души са загубили живота си, а 293 са излекувани.
Междувременно щабовете по места могат да въвеждат допълнителни мерки. В Пловдив например щабът разпореди в моловете непълнолетните да се допускат само с придружител, а коктейл-баровете да бъдат с ограничено работно време.