„На 6 май ще бъде проведена само церемония пред Паметника на Незнайния воин. Не планираме да правим парад с техника и личен състав“, съобщи служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.

„Тази година има съвпадане на великденските празници с празника на Българската армия. Даваме приоритет на общонационалното честване на Великден. Ще оставим хората да отдадат почит първо към нашия Бог и после военните им задължения“, каза още Атанас Запрянов, цитиран от БТА.

През 1993 г. с постановление на Министерския съвет е върната датата 6 май като Ден на храбростта и празник на Българската армия.

През 2002 година Великден също се пада на 5 май. Въпреки това на 6 май, Гергьовден, се провежда десетия тържествен военен парад след възстановяването му.

На тържествения военен парад тогава освен президентът Георги Първанов присъстват и министър-председателят Симеон Сакскобургготски, както и председателят на Народното събрание Огнян Герджиков.

Последно военният парад беше отменян през 2020 г. и 2021 г. заради пандемията от коронавируса.

През миналата година 62 бойни машини и около 800 военнослужещи участваха в честванията за Деня на храбростта и празника на Българската армия.

19 вертолети и самолети на въоръжение във военновъздушните и военноморските сили на България взеха участие. Сред тях са вертолетите Ми-17, Ми-24, „Кугър“ и „Пантер“ и самолетите Су-25, МиГ-29, „Спартан“ и „Пилатус“.

174 музиканти от военните оркестри свиреха по време на военния парад. Той е най-мащабният ритуал, който Българската армия има.

През 2024 година се отбелязват 146 г. от създаването на Българската армия.