Кандидатът за служебен премиер Димитър Главчев представи днес списъка с избраните от него служебни министри на президента Румен Радев и представители на парламентарните групи.

Четирима министри от кабинета „Денков“ остават на поста си – вътрешният Калин Стоянов, транспортният Георги Гвоздейков, на земеделието Кирил Вътев и на образованието Галин Цоков.

Държавният глава ще издаде указ за назначаването на служебния кабинет „Главчев“  на 9 април, когато ще насрочи и избори 2 в 1 – предсрочни за националния парламент и за избора на евродепутати. 

Ето кои са предложените служебни министри:

Министър на външните работи – Ивайло Ценов

Снимка: МВнР

Бил е 15 години консул на България във Виена, Австрия. Димитър Главчев обяви, че се е ръководил в избора му от добрите връзки с Австрия – страната, която ни спира за влизането в Шенген по суша.

Министър на вътрешните работи – Калин Стоянов

Снимка: БГНЕС

Завършил е академията на МВР в София, а след това специалност „Право“ в Бургаски свободен университет. Постъпва в системата на МВР през 2003 г. като разузнавач в отдел „Икономическа полиция” в РДВР Бургас.

От 2011 г. до 2016 г. е разузнавач в ГДБОП и в отдел „Криминална полиция” към ОДМВР-Бургас. От 2016 г. до 2018 г. e преназначен на длъжност началник на РУ-Приморско при ОДМВР- Бургас. През 2018 г. е назначен за началник на отдел в ГДБОП, а през 2021 г. – за директор на ГДБОП.

Беше министър на вътрешните работи в кабинета „Денков“.

Вицепремиер и министър на финансите – Людмила Петкова

Снимка: БГНЕС

Има магистърска степен по „Икономика и управление на търговията” от УНСС. От 2014 г. заема поста директор на „Данъчна политика” в Министерство на финансите. От 2013 до 2014 г. е била зам.-министър на финансите.

Има професионален опит като началник на отдел и зам.-директор на дирекция в Национална агенция за приходите. В момента е директор на дирекция „Данъчна политика“ в Министерство на финансите.

Министър на електронното управление – Валентин Мундров

Снимка: БГНЕС

Магистър със специалност „Индустриално инженерство“ от Техническия университет – София, завършил е и „Електронен бизнес и електронно управление“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Бил е ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса. В периода между 2013 г. и 2022 г. е работил като директор в дирекция „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“ АД. Бил е експерт в Агенция „Митници“, както и в Министерството на здравеопазването. Има трудов опит и в частния сектор.

Беше зам.-министър на електронното управление в кабинета „Денков“.

Министър на енергетиката – Владимир Малинов

Снимка: БГНЕС

Изпълнителен директор е на националния газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ ЕАД.

Преди да поеме управлението на дружеството е ръководил процесите, свързани с регулаторни въпроси, отношенията с европейските институции, сертифицирането и отделянето на преносния оператор, както и прилагането на пазарните мрежовите кодекси на ЕС в областта на природния газ.

Председател е на Съвета на директорите на „Газов хъб Балкан“ и е член на Борда на директорите на Gastrade S.A. – проектната компания, която изгражда терминала за втечнен газ край Александруполис. Член е и на Борда на Европейската мрежа на операторите на преносни системи за газ.

Министър на здравеопазването – д-р Галя Кондева

Снимка: Facebook

Специалист по вътрешни болести и хематология. В трудовата й биография се включват работа в Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“, в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, в ДКЦ „Вита“ и в НЗОК.

От 2022 г. е директор на Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания.

Министър на земеделието и храните – Кирил Вътев

Снимка: БГНЕС

Има 30-годишен опит в хранително-вкусовата промишленост и животновъдството.

Бил е председател на Асоциацията на месопреработвателите в България три мандата, неин почетен член и дългогодишен член на Държавната комисия по биологично земеделие.
Участвал е в бизнес обучения в Австрия, Германия, Белгия, САЩ, Италия.

Беше министър на земеделието в кабинета „Денков“.

Министър на икономиката и индустрията – Петко Николов

Снимка: БГНЕС

Бивш дългогодишен председател на Комисията за защита на конкуренцията и директор на Патентното ведомство до средата на 2021 г.

Завършил е право в СУ „Св. Климент Охридски“. Има и докторантура по интелектуална собственост в УНСС.

Последно Николов беше ръководител на държавната Национална компания „Индустриални зони“ (НКИЗ), която управлява паркът в Божурище край София и още няколко други в страната.

Министър на иновациите и растежа – Росен Карадимов

Снимка: БГНЕС

Преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 1991 г. Преподава право на интелектуалната собственост. Специализирал е търговско право в Института „Макс Планк“ в Германия.

Депутат е от БСП в Седмото Велико Народно събрание (1990-1991) и в 37-ото Народно събрание (1994-1997), отново от БСП. Съветник е на Сергей Станишев по времето на управлението на Тройната коалиция.

През 2022 г. беше назначен в Надзорния съвет на Българската банка за развитие.

Министър на културата – Найден Тодоров

Снимка: БГНЕС

Заемаше поста служебен министър на културата в служебния кабинет на Гълъб Донев.

В момента Тодоров е в Италия, където ще представи концерт със симфоничния оркестър на Сан Ремо.

От 2017 г. е директор на Софийската филхармония.

Министър на младежта и спорта – Георги Глушков

Снимка: Lap.bg

Президент е на Българската федерация по баскетбол от 2011 г. насам. Два поредни мандата е член на Борда на Международната баскетболна федерация ФИБА – Европа и два поредни мандата е член на Изпълнителното бюро на Български Олимпийски Комитет.

Той е първият българин, играл в Националната Баскетболна Асоциация (НБА) на САЩ и Канада.

След САЩ, играе в Италия, Испания и за Академик Варна. 

Министър на образованието и науката – Галин Цоков

Снимка: БГНЕС

Професор е по управление на образованието в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" и директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти на университета. Той е също и заместник-декан на Педагогически факултет на Пловдивския университет.

Член е на Комисията за иновативните училища към МОН (2016г.) и на Постоянната комисия по Педагогически науки и социални дейности на Националната агенция по оценяване и акредитация (от 2018 г.). Председател е на Асоциацията на департаментите за квалификация на педагогическите специалисти в България (2022г.).

Беше министър на образованието в кабинета „Денков“.

Министър на околната среда и водите – Петър Димитров

Снимка: МОСВ

Магистър е по хидромелиоративно строителство, със специализации в България, Япония, Германия и Италия, докторант е в Университета по архитектура, строителство и геодезия, Хидротехнически факултет.

В продължение на 20 години работи в най-голямата по териториален обхват Басейнова дирекция в България – Дунавски район. Заемал е различни експертни и ръководни длъжности.

В периода 2003 – 2020 г. участва активно в разработването, актуализацията и прилагането на плановете за управление на водите и за управление на риска от наводнения на Дунавски район и на Международен басейн на река Дунав.

Беше зам.-министър на околната среда и водите в кабинета „Денков“.

Министър на отбраната – ген. Атанас Запрянов 

Снимка: БГНЕС

Магистър е по „Стратегическо ръководство на въоръжените сили“ в Генерал-щабния факултет на Военна академия „Г. С. Раковски“ от 1995 г. На 19 август 1996 г. е назначен за началник на управление „Свръзки и електроника“ на ГЩ, считано от 1 септември 1996 г.

На 1 септември 1997 г. е освободен от длъжността началник на управление „Свръзки и електроника“ на ГЩ на БА и назначен за първи заместник-началник на управление „Комуникационни и информационни системи“ на ГЩ на БА

Беше зам.-министър на отбраната в кабинета „Денков“.

Министър на правосъдието – Мария Павлова

Снимка: БГНЕС

Била повече от десет години следовател в НСлС, а преди това и в Столичната следствена служба. Няколко години е работила и като прокурор в Софийската районна прокуратура. Завършила е право в Пловдивския университет.

Била е служебен министър на правосъдието през 2017 г. и два пъти е била служебен зам.-министър. В момента е заместничка на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.

Министър на регионалното развитие – Виолета Коритарова

Снимка: МРРБ

Магистър по геодезия, фотограметрия и картография от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Има професионални квалификации от Холандия, Австрия и Германия.

Дългогодишен служител е на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, като преди това е работила в Министерството на земеделието и горите и в Министерството на образованието и науката.

Изпълнителен директор е на Агенцията по геодезия, картография и кадастър от юни 2018 г досега.

Министър на транспорта и съобщенията - Георги Гвоздейков

Снимка: БГНЕС

Авиационен инженер и предприемач. От 2014 г. до 2018 г. създава и ръководи иновативен проект свързан с автомобилния спорт, подготовката и обучението на млади рали пилоти. Проектът получава сериозна популярност в Европа, като се включват участници от Швеция, Дания, Полша, Италия, Грузия и Турция.

От 2008 г. до 2013 г. създава и управлява собствен бизнес насочен към проектиране и конструиране на етнографски къщи.

Беше министър на транспорта в кабинета „Денков“

Министър на труда и социалната политика – Ивайло Иванов

Снимка: БГНЕС

Добре познат специалист е в областта на социалното дело и е настоящ директор на Националния осигурителен институт (НОИ).

В периода 2003-2016 г. работи в Агенцията за социално подпомагане, като до септември 2009 г. е заместник-изпълнителен директор, а след това е назначен за изпълнителен директор.

От 2016 г. до 2017 г. заема поста заместник-министър на труда и социалната политика. Наблюдава и координира дейността на Агенция по заетостта и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.

На 19 септември 2017 г. е избран от Народното събрание за управител на НОИ.

Министър на туризма – Евтим Милошев

Снимка: БГНЕС

Известен продуцент на предавания по трите национални телевизии – bTV, БНТ и NOVA. През 2006 г. участва в създаването на продуцентска къща.

Продуцира сериали, шоу-програми, публицистични ток-шоу предавания, риалити формати, заснема телевизионни реклами.

В края на 2016 г. е удостоен с най-високото и престижно отличие на Министерството на културата за принос в развитието на българската култура и национална идентичност – „Златен век“.

Кандидат за служебен премиер – Димитър Главчев

Снимка: БГНЕС
Звездата на Димитър Главчев изгрява на политическата сцена през 2009 г., когато за първи път прекрачва прага на Народното събрание.

Той е депутат в шест парламента, заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ в 41-вото и 42-то Народно събрание. Бил е и заместник-председател на парламента.

От април до ноември 2021 г. застава начело на Народното събрание. Скандал с опозицията и бойкот на БСП му коства поста.

7 година по-късно Главчев застана начело на Сметната палата с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.

По темата работи Антоан Златков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement