Ген. майор Деян Дешков е командир на сухопътните войски от 10 декември миналата година. Участвал е в три мисии - в Ирак и две в Афганистан. Започва от командир на рота и стига до командир на бригада.

„Българската армия е жива. Българската армия без значение какво има, тя има умения и пази тези умения и ги развива, за да е на мястото си”, коментира ген. майор Деян Дешков.

Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков ще ръководи тазгодишният гергьовски парад. Срещаме се с него на летище "Доброславци", където текат последните приготовления за мащабното събитие.

„Събирайки толкова много хора от различни поделения на едно място, те първо трябва да се опознаят, да уеднаквят действията си, свързани с безопасността, интензивността и поддръжката”, казва ген. Дешков.

Генерал Дешков, започва службата си като командир на механизиран взвод в 61-ва Стрямска механизирана бригада, участва във военни мисии зад граница, а през 2014 г. получава престижното отличие Почетен-награден знак "България-НАТО" – II степен. За военния парад генерал Дешков казва, че ще включва представителни блокове на всички въоръжени сили, авиационна част и механизирана колона.



„В тези три елемента ние ще представим малка част от това, с което разполагаме. За съжаление, новото тази година, което ще видим на парада, е само техниката на силите за специалните операции. Надяваме се следващата година процентът на новата техника да бъде повече отколкото на старата”, посочи генералът.

„Чувството да ръководиш подобен парад, е неописуемо. Парадът е най-мащабния ритуал, който Българската армия има. Да ръководиш такъв риутал, е върхът в кариерата, който може да постигне един офицер”, каза още той.

„Възприемам този празник като единство на армия, общество и държава. Днешният военен парад е мост между миналото и бъдещето. С този мост ние първо спираме в настоящето и отваряме прозорец към бъдещето на въоръжените сили на Република България“, посочи ген. Дешев.

Ген. Тодор Дочев: Формулата за развитие на младите офицери е учене през целия живот

„Формулата за развитие на младите офицери не е само във военната академия. Тя започва още във военните училища и в националния военен университет. Тя е учене през целия живот, а от друга страна се стремим да даваме високо качество на образованието на оперативно, стратегическо ниво във военната академия с ползването на наш и чуждестранен опит", коментира пред bTV ген. майор Тодор Дочев, началник на военната академия „Георги Раковски“.

Казваме на първокурсниците, че най-светият идеал, на който те са се посветили, е саможертвата в името на родината, в защитата на техните близки, на ценностите на нашата държава и за бъдещия мир и просперитет на държавата“, сподели ген. Тодор Дочев.