След серията инциденти в планината - въпросът за медицинските хеликоптери у нас отново е на дневен ред. Не е ясно кога точно ще бъде налична първата въздушна линейка, след като обществената поръчка за купуването и беше прекратена.

Малко след като последният медицински хеликоптер у нас е продаден, синът на Даниела претърпява инцидент в планината. Радослав достига до болница часове след травмата и не оцелява.

Снимка: Редакторски екип

„На моето детенце му беше откраднат златния час. 10 часа трябваха, за да стигне до лечебно заведение, което да помогне. Тогава и лекарите са били безсилни“, обясни Даниела Петкова.

Виктор Ворошкин, алпийски водач с дълъг опит и като спасител, е категоричен, че линейки по въздуха са абсолютно необходими.

Снимка: Редакторски екип

„Не знам дали е въпрос на политическо безволие или нехайство, но ми се вижда престъпно. В района на Монблан, в който аз работя, се извършват около 500 спасителни операции на година“, коментира той.

Ранените в планината в момента се транспортират на носилки и шейни през силно пресечени райони.

Снимка: Редакторски екип

„Дори на Витоша, която припознаваме като малка планина, имаме акции, които продължават по 8 до 12 часа. С един хеликоптер биха се спестили страхотни мъки и усложнения при транспорта на един пострадал“, посочи Милен Братанов, спасител към ПСС.

 Обещанията за хеликоптери са от години. Сега служебната власт предлага задачата за осигуряването им да бъде прехвърлена от "България Хели Мед Сървиз" на държавния авиооператор. Според министерството на транспорта, това няма да доведе до забавяне.

Снимка: Редакторски екип

По план първата въздушна линейка трябва да е доставена у нас до декември. Единственият кандидат по прекратената през ноември обществена поръчка обаче още тогава беше изразил съмнение, че този срок може да бъде спазен.