Възможната дата, в която България да приеме еврото, е 1 януари 2025 г. Това заяви пред bTV зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.
Пред наш екип, който посети латвийската столица, той коментира, че инфлацията е основното препятствие пред страната ни в момента.
Предстои за България да се изготви конвергентен доклад, в който ще се посочи напредъкът ѝ към еврозоната и до какви нива трябва да бъде понижен инфлационният процент.
„България се готвеше за 1 януари 2024 г., но заради високата инфлация по съвместна оценка на еврокомисията и българските експерти, тази дата вече не е възможна. Сега възможната дата, която се дискутира е 1 януари 2025-та. Но най-важното е всички Маастрихтски критерии да се покрият“, каза Валдис Домбровскис.
Според него инфлацията ни трябва да бъде измерена към най-добре представящите се членки в еврозоната. Така, че зависи от средната инфлация в еврозоната и по-конкретно от няколко държави.
Предстои Еврокомисията и европейската централна банка да изготвят т.нар. конвергентен доклад. В него ще бъде посочен какъв е напредъкът на страната ни към приемането на еврото и на какви нива трябва да е инфлацията у нас.
„Инфлацията ви трябва да бъде измерена към десетте най-добре подставящи се членки в еврозоната. Така че зависи от средната инфлация в еврозоната и по-конкретно от няколко държави“, уточни Дамбровскис.
По данни на Евростат за февруари инфлацията у нас е 13,7%, а средната за държавите от еврозоната е 8,5%
Планът за възстановяване
България ще иска от еврокомисията именно да отпаднат ангажиментите за намаляване на въглеродните емисии и да запазим централите си до 2038 г.
„В момента очакваме промените в плановете на всички страни-членки. Това са 20 милиарда евро на разположение на държавите за енергийни доставки, дивесификация от Русия и инвестиции във възобновяеми източници. Ние очакваме в плана да се поддържа същото ниво на амбиция. И ангажиментите за декарбонизация са важна част от специфичните препоръки, които са насочени към България“, посочи еврокомисарят.