Разпоредената от здравния министър спешна проверка след кадри в социалните мрежи потвърди, че действително общински съветници от Сандански са ваксинирани в нарушение на националния план.

Предстои да стане ясно ще има ли наказания. Остава и въпросът дали общинарите ще получат привилегировано и втората си доза след точно 21 дни.

Министър Костадин Ангелов написа в профила си във "Фейсбук", че проверката, която разпореди вчера, е установила, че редът за ваксинации на българските граждани е нарушен.

В COVID системата, където се регистрират ваксинираните лица, са вписани четирима общински съветници от Сандански.

Това са Николай Шаламандов от ВМРО, Петър Додушев от ГЕРБ , Янко Ангелов от Земеделски народен съюз НФСБ и Юлиян Ефендийски от ЗС „Александър Стамболийски“.

В днешния ден пред камера застанаха само от ГЕРБ. Мълчание все още пазят директорът на общинската болница и директорът на местното РЗИ. 

Първият ваксиниран общински съветник е бил Петър Додушев. Той е заместник-председател на Общинския съвет в Сандански от квотата на ГЕРБ. Самият той не коментира случая, а от партията в града твърдят, че не са били запознати с организацията и настояват за обяснения от болницата, кмета и председателя на Общинския съвет. 

 "Да, той е първият, който виждаме и ние на клипа, но при нас буди съмнения фактът, защо е поканен - дали като общински съветник, дали като учител, всички знаете, че той е учител на първа линия и то действащ учител“, заяви Стоян Стоев от ГЕРБ.

Учителите обаче също не попадат в първата фаза на Националния план за ваксиниране срещу COVID-19.

Вчера, когато гръмна скандалът, пред bTV председателят от Общинския съвет в Сандански Николай Шаламандов, който е от квотата на ВМРО и също е сред имунизираните, обясни, че се е стигнало до там, защото са останали дози от ваксината и в противен случай болницата е трябвало да ги изхвърли.


Пред bTV вчера заместник-кметът на Сандански Павлина Караджова разясни, че от болницата са ги потърсили за съдействие, тъй като имали 30 дози.

Поискали от тях да изготвят списък с медицинските служители към общината, но желаещи сред тях нямало, затова подали резервни бройки, сред които общинските съветници.

"И не смятам, че това, че са се ваксинирали общински съветници е някакъв лош знак или минус, даже напротив", каза Павлина Караджова.

Пациентски организации разкритикуваха случилото се.

"Можеха да пробват например в местната болница, най-вероятно щяха да намерят достатъчно хронични болни, и можеха да предложат на тях първо. Защо се предлага първо на общинските съветници и така да се подкрепя общото виждане, че, видиш ли, в България за всичко трябва да имаш приятел, да си депутат, общински съветник, за да имаш достъп до нещо толкова важно в момента", коментира д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.

Скандалът възниква в началото имунизациите срещу COVID-19 у нас. След първата фаза, има още три фази с различни групи от хора, на които приоритетно трябва да се постави ваксина.

Утре ще бъдат поискани обяснения от отговорните за имунизацията в Сандански лица и институции. Във Фейсбук профила си здравният министър не е написал изрично дали и какви санкции ще има, но се предполага, че след като има нарушение, ще има и наказание.

Ваксината на „Пфайзер“ и „Бионтех“ има изисквания за температурите, на които да се съхранява, а ако се стигне до разреждане на флакона и дозата не се използва, то до 6 часа трябва да се изхвърли.

Тези специфики изискват много добра организация за извършване на имунизациите, за да не се допуска изхвърляне на дози или поставянето им не на който трябва.