Поставянето на ваксини срещу коронавируса у нас вероятно ще започне през първите 10 дни на януари.

Първата ваксина, която очаква положителната оценка на Европейската агенция по лекарствата, е именно тази на „Пфайзер“ и „Бионтех“, която изисква съхранение на много ниска температура. Ваксината ще се доставя до държавите със самолет.

Одобрението на първите ваксини срещу COVID-19 в Европейския съюз става при ускорена, но пълна оценка. Тя се прави от комитет на Европейската агенция по лекарствата.

Снимка: btvnovinite.bg

Стандартно отнема 210 дни от валидирането на заявлението на производителя. Като през това време „часовникът може да спре“ 2 пъти, за да се изяснят данни.

В настоящия случай ще стане по-бързо, но и част от данните са анализирани предварително - още докато текат проучванията.

Снимка: btvnovinite.bg

"Ускорена, но пълна оценка, защото още от началото на октомври Европейската агенция по лекарствата започна т.нар. "предварителната оценка" на наличните данни на производителя", обяснява проф. Илко Гетов, член на  Комитета за лекарствени продукти в хуманната медицина.

"Смятам, че няма място за излишни притеснения, тъй като оценката на тези данни се извършва от големи екипи от специалисти от целия ЕС.", коментира д-р Любина Тодорова от Изпълнителна агенция по лекарствата.

Снимка: btvnovinite.bg

Първата ваксина, която ще получи решаващата оценка на комитета е тази на „Пфайзер“ и „Бионтех“. До 29 декември ще се проведе заседанието. От гласуването на него зависи  дали ще се даде „зелена светлина".

Българският представител в комитета проф. Илко Гетов обяснява, че при положителна оценка следва Европейската комисия да разреши употребата във всички страни членки.

"Ваксината може да дойде и утре, но въпросът е може би кога ще бъде прилагана на хората, аз очаквам в първата десетдневка на януари да започне първото ваксиниране", казва Гетов.

При одобрение, на различни езици ще се публикува кратката характеристика на продукта и листовката за пациента. Така ще е ясно за кои групи от хора е подходяща ваксината и за кои - не, както и кои са нежеланите реакции от нея, за които са събрани данни при проучванията.

Самото разрешение за производителя ще е под условие и ще трае 1 година. През това време всеки месец той ще е длъжен да информира обратно Европейската агенция по лекарствата за ефективността и безопасността.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19