Независимо дали човек е във водата, или се разхождате по планинска пътека, или се занимавате с градинарство в задния си двор, той неминуемо ще се сблъскате с различни насекоми – пчели, мравки, бълхи, мухи, комари, оси и паяци. Те хапят и ужилят в опит да се защитят, тъй като реално хората навлизате в територията им.

При ухапване или ужилване човек може да усети болка, макар това да не е задължително през първите 20-30 секунди, обясняват спешните медици.

След това се появява и т.нар. алергична реакция – отровата на насекомото се отлага в кожата ви и тя се зачервява.

Повечето ухапвания и ужилвания не предизвикват нищо повече от лек дискомфорт, но някои срещи могат да бъдат и смъртоносни, предупреждават специалистите в началото на лятото.

Превенцията е най-доброто лекарство. Ето защо човек трябва да се старае, да избягва сблъсъка с насекомите. Например всеизвестен факт е, че комарите са най-много около водните басейни с богата растителност. По тази причина управата на съответното населено място взима мерки в началото на сезона, за да намали тяхната популация и да защити населението.

Сезонът също има значение. Например хората се сблъскват с жилещите пчели и оси по-често през лятото, защото това е тяхното време за събиране на цветен прашец. Що се отнася пък до формата на обрива, който се получава по кожата, той зависи от насекомото, с което човек е влязъл в контакт.

Снимка: iStock

Лекарите представят в началото на летния сезон най-честите кожни реакции при ужилване или ухапване, за да можете бързо и лесно да се ориентирате кой е „нападателят” и как да реагирате.

Комарите

Комарите са дребни и много досадни насекоми. В редки случаи могат да бъдат  и опасни, т.е. да пренасят заболявания. Масовите случаи обаче протичат с неприятен сърбеж и зачервяване.

Добре би било да се знае, че мъжките комари не хапят – това правят само женските. Те се нуждаят от малко кръв в диетата си, за да се възпроизведат. Избират жертвите си въз основа на въглеродния диоксид и други химикали в потта.

При ухапване кожата реагира с малко, кръгло, леко издуто подпухване. Зачервяването и сърбежът се появяват след около 20-30 секунди и минават в рамките на ден-два. Възможно е да има няколко ухапвания в една и съща област.

За щастие обаче в аптеките се продават различни мазила, които отблъскват женските комари.

Кърлежите

Добре би било да се знае, че кърлежите са преносители на много патогенни микроорганизми. При ухапване от заразен екземпляр симптомите се развиват в рамките на ден-два. Кожата се зачервява в правилен кръг, чиято вътрешност е по-скоро бяла.

Снимка: iStock

Ако „нападателят” остане незабелязан и не се извади от кожата, може да се развие опасно инфекциозно заболяване. Ето защо при наличието на мускулни и ставни болки, главоболие и висока температура, особено след излет в гората, най-добре потърсете лекарска помощ.