„Към момента няма нещо особено притеснително, ако изключим продължаващото разпространение на коклюш“, каза в „Тази неделя“ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Въпреки това четвърта седмица се наблюдава спад в разпространението. Случаите са около 120 седмично.
„Това значи, че сме преминали пика. Страната се справи добре в сравнение със Западна Европа и Балканите. В Румъния има по 8000 случая“, допълни той.
„Трябва да спазваме всичко, което сме говорили през годините – да внимаваме какво ядем, откъде закупуваме храната, тя да е била в хладилни условия. Да ползваме дезинфектанти дори и като сме на плажа и в гората“, обясни главният държавен здравен инспектор.
Тигровите комари
„Тигровите комари са опасни. Могат да носят някои заболявания. Не по-малко опасни са и други комари. Видът Aedes aegypti, отговорен за разпространението на вируса на жълтата треска, денга, чикунгуня и зика, се движи на север. Не се среща още при нас. Няма логика да се фокусираме върху един вид“, подчерта той.
Според него мерките и обработката, предприети от общините и извън населените места, дават ефект.
„След обилните валежи се образуваха заливи със задържана вода. С високите температури това са идеални условия за развитие на комарите. Борбата с тях ще продължи до есента“, допълни доц. Кунчев.
Тигрови комари са засичани в България, но са рядко срещани.