Всяка една зараза може да бъде пренесена в рамките на 24 часа навсякъде по света, но в случая с ебола това е трудно – изисква се близък контакт за предаване на болестта, а с повечето засегнати страни България няма почти никакви връзки. Това заяви главен държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в студиото на „Тази сутрин”.
Той подчерта, че въпреки смъртта на испански гражданин вчера, няма реално внос на вируса в Европа.
По думите му ебола е страшна заради високата смъртност и изключително острото протичане на болестта след първоначалните подобни на настинка симптоми. Освен това, вирусът продължава да бъде активен дни след смъртта на преносителя.
Според Кунчев именно паниката е причина за последните 3 дни да има 120 съобщения в европейския обмен на информация за съмнения за заразени.
Тонове зараза
Инспекторът беше във възстановяващия се от наводнение град Мизия. По думите му особеността на ситуацията там е, че водата спада по-бавно. Той подчерта, че труповете на животни са по-малко рискови от самата вода, която е минала през пълните със зарази септични ями.
Д-р Кунчев призова хората да спазват много добра лична хигиена, „измиване на ръцете, ако ще по 100 пъти на ден”. Той посочи, че има храна и тонове дезинфектанти, но е необходима работна ръка.
Как трябва да се подготвим
Доброволците трябва да са с ръкавици, маска, ботуши, работни дрехи, спален чувал и шалте, обясни ръководителят на Националния екип за работа при бедствия, аварии и катастрофи Васил Гурев.
Желаещите да помогнат трябва да са пълнолетни, като те подписват декларация за информирано съгласие и минават инструктаж.
По думите му, след бедствията във Варна и Добрич вече има доброволци със сериозен опит.
Гурев определи Мизия като „едно тъжно място”, в което хората са уплашени и объркани, защото мнозина са загубили граденото цял живот.