Пандемията е повлияла негативно на диагностиката и лечението на близо 40%от пациентите с хронични заболявания. Това заяви Димитър Ганев от социологическа агенция "Тренд" по време на дискусия, организирана от БЛС, Българския фармацевтичен съюз и от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители у нас.
28% от участниците в изследването заявиха, че са с хронично заболяване, като 6 на сто от тях са посочили, че заради пандемията се е забавила диагностиката им. На 30 % се е забавило лечението, а на 5 на сто лечението е било прекъснато.
Пандемията не е повлияла на достъпа до лечение на 54% от страдащите от хронично заболяване. Пет на сто не знаят.
На 22% от всички респонденти се е наложило да отложат или отменят преглед заради пандемията, показва още проучването. На 16 на сто от всички участници се е наложило да отменят посещение в болница. При 12% от запитаните се е наложило да се забави или прекрати терапия. Всеки пети от респондентите е бил затруднен да посети личния си лекар.
За 8 на сто от участниците достъпът до здравни услуги по време на пандемията е бил много проблемен, за 24 на сто - "по-скоро проблемен", за 42%- "по-скоро безпроблемен", за 11 на сто - "напълно безпроблемен", а 15 на сто не знаят или не могат да преценят.
Профилактичен преглед не са си направили 71% от участниците в проучването.
Бюджетът за здравеопазване за следващата година трябва да се повиши според 64% от запитаните. Голяма част от участниците - 67 на сто, отговарят, че основните проблеми в системата, които са проличали по време на пандемията, са били свързани с липсата на кадри. 71 на сто не са склонни да отделят по-висок процент за здравна осигуровка.
Проучването за влиянието на пандемията върху здравеопазването и здравните услуги е направено в периода 16-22 юли 2021 г., "лице в лице", сред 1007 пълнолетни граждани.