Стотици блокираха пътя към летище София по време на траурен протест за момчето, което беше застреляно от охранител в събота. Днес 16-годишният Велин беше погребан, а в столичния квартал „Христо Ботев” хората се събраха на бдение в негова памет.
В четвъртия ден на своя протест хората затвориха за кратко Източната тангента, която води към летище София. Протестът протече без инциденти и минути преди 9:00 часа движението беше възстановено.
„Протестираме, защото не искаме децата ни да са мишена. Децата ни не са ловни трофеи, не са животни за убиване,” коментира един от присъстващите пред bTV.
Стотици роми се събраха в столичния квартал „Христо Ботев” да си вземзат последно сбогом с Велин. От събота родителите на момчето не са на себе си, разказват хората от квартала. Бащата е съсипан от мъка, сестричката му също.
„Той е излъгал майка ми и баща ми че отишъл да яде пици. И излезе. И са го утрепали,” разказва сестрата на момчето с прякор Жабата.
16-годишният Велин бил ученик в осми клас на местното училище и мечтаел да стане монтьор.
„Обвиняват го, че бил крадец, а ако беше така, нямаше да идва при мене в сервиза само и само да научи занаят и да не се стига до тая беднотия тука дето я виждате да копат желязо,” разказва монтьорът Величко Котев.
В квартала вече четвърти ден хората се събират на площада и настояват за справедливост. Твърдят, че арестуваният охранител и друг път е стрелял по децата им, със същата пушка помпа, но проверката била прекратена.
„Той тръгва да ги гони, хваща детето и от упор, 185 или 195 патрона пак същите, в белия дроб. Детето беше 9 дена в кома,” спомня си мъж от квартала.
Друг от местните – Петър Иванов, пита защо прокуратурата е върнала оръжието на убиеца след първото му провинение.
Хладилното депо, където беше прострелян Велин и ранен 14-годишният Камен, продължава да е под полицейска охрана. Кражбите там не са спирали нито за миг, а набезите на ромите са се превърнали в бедствие, твърдят охранителите.
„На практика посегателствата са ежедневни. Когато се бере желязо, в кавички, то не расте по дърветата. Такова желязо се бере обикновено в халета, в складове, в работилници...и се нанасят огромни щети от такива хора, които берат такова желязо,” посочи Александър Иванов, който работи в депото.
От охранителната фирма, в която е работил арестуваният Пламен Еленков отричат, че пазачите взимат пари от ромите и твърдят, че на депото в Подуяне всеки ден е като на война.
Готови са някои от експертизите по делото. Разпитани са свидетели, иззети са и кадри от охранителните камери.
Въпросителните по този случай засега остават. Защо Еленков, който не е бил на работа в събота, се е оказал в депото. как са влезли четирите момчета вътре, кой ги е подгонил и чули ли са се изстрели. Всичко това ще стане ясно утре в съдебната зала. До момента прокуратурата и разследващите отказват всякаква информация по случая.