Родителите остават разделени дали да се правят тестове за коронавирус на учениците и на децата в детските градини. Резултатите от анкетата на Министерството на образованието и науката все още се обобщават.
Основният аргумент на родителите, които са против тестването, е липсата на достатъчно информация, казва Лилия Божкова - майка на две деца. Тя и други родители са внесли писмо с въпроси до здравните власти и министерството на образованието.
„На първо място кой ще извърши тази манипулация? В България толкова медицински лица аз не вярвам да има, които да се справят със 700 хиляди ученици“, казва Божкова.
Анкетата е електронна, а въпросът в нея е само един.
Нагласите по места са различни. В 172-ра детска градина например положителен отговор са дали само 5%. А в природоматематическата гимназия в София от 1200 родители са участвали 40 на сто. По-голямата част - 51 %, са съгласни с тестването.
„Може би това е обяснимо все пак от профила на училището, това е гимназия, профилирана гимназия, голяма част от родителите ни са лекари. Ивайло Ушагелов, директор на НПМГ-София.
Някои приветстват идеята като вид застраховка.
„Даже аз смятам, че един път седмица би било най-оптималното. За мене би било много по-спокойно да пращам сина си на училище присъствено“, казва Ивая Петкова, майка на осмокласник.
От здравното министерство обясниха, че целта на тестването е да се осигурят повече присъствени занятия, за да не пада нивото на предстоящите изпити. А междувременно стана ясно, че външното ценяване след 4,7 и 10 клас няма да бъде отменено.