След масово недоволство и уволнение в ръководството на Районната здравна инспекция във Велико Търново, днес по заповед на здравния министър се събра комисия от няколко институции, за да обсъди качеството на въздуха в града.
Задачата - да се оцени има ли риск за здравето заради работата на дървопреработвателна компания със завод в един от кварталите.
Жители на Велико Търново и близките села от години негодуват срещу производството на "Кроношпан". "Неприятна миризма и задушлива- кашлям! Задимява целия квартал, особено при вятър откъм завода", споделя Иван Азгоров.
"Мръсен въздух, не мога да дишам", казва Нонка Станчева.
Миналата седмица екоинпекцията обяви, че направените проби не показват отклонение.
"Има непрекъснато системно обгазяване от години, за което РИОСВ твърди, че е водна пара няма как водната пара да ръси фини прахови частици. Хората намират пласт от дървесни частици и върху тераси, и върху пранета и автомобили!", казва Димитър Карапетков, жител на Велико Търново.
На 5ти ноември министър Силви Кирилов уволни директора на здравната инспекция - с мотив, че е нужно да се подобрят действията по качеството на въздуха. От завода коментираха, че всички измервания досега показват, че отделяните въглеводороди и прахови частици са в нормите и съобщиха, че ще инвестират 20 милиона евро за нови филтри.
"Тя не е вредна тази миризма. Този бял пушек - това е пара, която ние извличаме при сушенето на дървесината. Ще има нови пречиствателни съоръжения, нови филтри", Божил Райнов, еколог.
От екоинспекцията във Велико Търново заявиха, че очакват резултати от направените преди дни измервания на емисиите в района на завода от мобилна лаборатория.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

