Държавата увеличава с една пета възнаграждението за преподавателите от началото на следващата година.
От 1 януари 2019 г. стартовата учителска заплата става 920 лева. Досега възнаграждението в системата започваше от 760 лева.
В подписания днес Колективен трудов договор е заложено повишение от около 20 на сто.
Увеличават се и заплатите на старшите и главните учители, на директорите и заместник-директорите. Над 1000 лева пък ще получават старшите учители.
Задължителни бонуси ще има за всички учители – на 24 май, на 15 септември и в Деня на будителите – 1 ноември.
На 24 май ви срещнахме с учителките Мирела Гигова и Надка Христова, за които професията е кауза. Тогава те се оплакваха от своите заплати.
Днес новината за увеличението на заплатите им ги заварва по време на час. Мирела Гигова вече ще получава със 160 лева повече от догодина.
„Сега, когато е факт, се радвам и наистина се стимулирам да работя повече и да давам още повече от себе си”, обясни Мирела Гигова.
Увеличението на парите е стимул и за г-жа Христова.
„Най-после се чувстваме малко по-добре и щастливи, че все някой е помислил за нас и ни се е обърнало необходимото внимание”, каза Надка Христова.
На новината се радва и Цветелина Теодосиева, учителка в село Търнава. Досега основната й заплата като главен учител е била 840 лева, с увеличението скача на 1005 лв.
„Аз никога не съм мислила, че ще надвиша 1000 лева, по никакъв начин... от сутринта си говорим, вече и ние, учителите, ставаме забелязани в българското общество”, коментира Цветелина Теодосиева.
„Това увеличение е насочено и към сегашните учители, на които ние разчитаме да полагат повече усилия, да работят по-мотивирано”, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев.
Обещанието е учителските заплати да скочат двойно до 2021 година – тогава младите кадри ще взимато по 1500 лева стартова заплата.
Предвижда се от 1 януари да се отпуснат и по 430 лева на учителите и директорите за купуване на облекло.
Увеличението е планирано от 1 януари 2019 година, но при добро финансово изпълнение на бюджета може да влезе в сила от началото на следващата учебна година, съобщиха от пресцентъра на МОН.
Допълнителни възнаграждения са заложени за педагозите, които участват в екипите за обхват и приобщаване на деца и ученици в образователната система по междуинституционалния механизъм. Предвижда се учителите наставници, класните ръководители, учителите, които се занимават с документацията и консултации с родители в детските градини, както и педагозите, които обучават деца със специални образователни потребности, също да получават средства над заплатите си.
В документа е записано повишаване на средствата за квалификация на преподавателите, като те трябва да бъдат не по-малко от 1,2% от парите за заплати на педагогическия персонал.
Планува се увеличение още за лекторски часове, безплатна храна в детските градини и за подготвителните групи в училищата, както и за работно облекло на учителите. Продължава и политиката за разкриване на нови работни места в училищата и детските градини за психолози, педагогически съветници или социални педагози, информираха още от МОН.